Czytaj więcej"/> Drukuj
Gromady gwiazd to ugrupowania gwiazd związane wspólnym pochodzeniem, tzn. miejscem i czasem powstania z tej samej materii międzygwiazdowej, mają identyczny skład chemiczny. Są one wzajemnie związane siłami grawitacji. Cechą charakterystyczną gromady gwiazd jest jądro, w którym gęstość przestrzenna gwiazd przewyższa znacznie gęstość przestrzenną gwiazd w najbliższym otoczeniu gromady. Jądro gromady otacza obszar koronalny mniej bogaty w gwiazdy. Gromady wyróżniają się wśród ogólnego tła, tworząc wyraźne obiekty o pewnych cechach wspólnych lub zbliżonych.
Rozmiary gromady gwiazd zależą od jej całkowitej masy i odległości od centralnych części galaktyki. Zewnętrzna granica gromady, a ściślej - granica jej obszaru koronalnego znajduje się w miejscu, w którym siła przyciągania gromady jest równa sile przyciągania okolicznych gwiazd. Obszar koronalny gromady jest zatem stabilny dynamicznie i związany grawitacyjnie z jej jądrem.
Średnice gromad w naszej Galaktyce wynoszą od kilku do 500 lat świetlnych, przy czym średnice obszarów koronalnych są wielokrotnie większe niż jąder. Zazwyczaj na niebie przez lunetę obserwujemy jedynie jądra gromad, utożsamiając je z całymi gromadami.
Wyróżniamy gromady gwiazd:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-16 09:30:30