Czytaj więcej"/> Drukuj
Greyhound
Greyhound -
Inne nazwy rasy
English Greyhound
Chart Angielski Greyhound
Kraj pochodzenia
Wielka Brytania
Klasyfikacja
FCI: Grupa X Sekcja 3
AKC: Hound
ANKC: Grupa 4 (Hounds)
CKC: Grupa 2 - Hounds
KC: Hound
NZKC: Hounds
UKC: Sighthounds and Pariah Dogs
Wzorzec rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC
KC(UK), NZKC, UKC
Greyhound - jedna z ras psów.
Według klasyfikacji FCI należy do grupy X, obejmującej charty, ściślej do sekcji 3 - charty krótkowłose. Wpisany do wzorców ras pod numerem 158 (ostatnie zmiany we wzorcu z dnia 24-06-1987). Nie podlega próbom pracy (do uzyskania praw hodowlanych lub championatu międzynarodowego nie są wymagane wyniki konkursów lub zawodów).
Rys historyczny
Podobnie jak sloughi i saluki pochodzi prawdopodobnie od egipskiej rasy psa tesem - charta, którego wizerunki widnieją na grobowcach faraonow. Do Europy został sprowadzony przez Rzymian, a nastepnie z Fenicjanami przywędrował do Anglii.
Od tysięcy lat greyhoundy hodowano do polowanie|polowań 
, podczas których miały za zadanie doścignąć zdobycz. Nie dążono do stworzenia samotnych myśliwych, greyhoundy miały współpracować z innymi psami. Przejście z myślistwa na tor wyścigowy utrzymało tę cechę ich osobowości. Są najszybszsze ze wszystkich ras psów - mogą osiągnąć maksymalną prędkość 45 mil (ok. 72 km) na godzinę i biegną z przeciętną szybkością 30 mil (48 km) na godzinę na dystansach do jednej mili (1,6 km) (nieudokumentowani rekordziści osiągali 90 km/h). Wybiórcza hodowla dała greyhoundowi ciało atlety i grację tancerza. Jednocześnie, konieczność przewidywania gwałtownych zmian toru ucieczki gonionej zwierzyny wpłynęła na rozwinięcie u greyhounda wysokiego stopnia inteligencji.

Budowa:
Greyhound to pies o długiej szyi i głowie, o mało widocznym stopie, bądź garbonosie. Uszy są małe i zazwyczaj płasko noszone do tyłu wzdłuż szyi; mogą być półstojące, bądź całkiem podniesione w momentach wzmożonego zainteresowania. Takie ucho nazywane jest uchem różyczkowym (w kształcie płatka róży).
Grzbiet psa jest długi i muskularny z silnymi, lekko wysklepionymi lędźwiami. Głęboka klatka piersiowa i wąska talia nadają greyhoundowi charakterystyczną sylwetkę. Nogi są długie i mocne. Łapy małe i zwarte, o wyrazistych kostkach palców. Ogon długi i lekko wygięty.


 Szata 
greyhounda jest krótka i gładka, jest to efektem krzyżówek greyhoundów z bulldog
ami w XVIII wieku. Greyhoundy występują w każdym kolorze, wliczając biały, płowy, beżowy, rudy, czarny, błękitny, wiele odcieni pręgowania i z motywami wszystkich tych kolorów na białym tle. Wydaje się, że ten pies nie ma ani grama zbędnego tłuszczu.

Pielęgnacja:
Greyhoundy są bardzo czyste i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
Wymiary:
Wystawowy osobnik zazwyczaj osiąga wzrost od 26 do 30 cali (66 - 76 cm) w kłębie i waży 60 do 85 funtów (27 - 39 kilogramów). Suki są przeciętnie lżejsze od psów od 10 do 15 funtów (5 - 7 kg). Przeciętna długość życia od 12 do 14 lat. Charty wyścigowe często mierzą od 25 do 29 cali (63 - 74 cm) i ważą 50 do 80 funtów (23 - 36 kg).
Charakter:
Greyhound to bardzo spokojne i pojętne zwierzę, jeśli nie jest typowym psem wyścigowym. Są nieco nieufne w obecności obcych, ale bardzo przywiązane i czułe dla tych, których znają i którym ufają.
Uznawanie rasy:

Greyhound jako rasa jest uznawany przez wszystkie ważniejsze kluby kynologiczne.


Rys historyczny:

Greyhoundy są jedną z najstarszych ras psów. W starożytnym Egipt|Egipcie 
były mumifikacja|mumifikowane
i chowane razem ze swymi właścicielami, grobowce często dekorowane były statuetkami greyhoundów. W dziełach starożytnego Egiptu spotykamy hieroglif
psa, bardzo przypominającego obecne greyhoundy, saluki
i sloughi
. Aleksander Wielki
posiadał greyhounda o imieniu Peritas
. O greyhoundzie wspomina Stary Testament
(Księga Przysłów 30:29-31), Homer
( Odyseja
- gdzie jedynym, który rozpoznał Odyseusz
a po jego powrocie był jego greyhound Argus
), Chaucer
( Opowieści kanterberyjskie
) i Szekspir
( Wesołe kumoszki z Windsoru
). Greccy i rzymscy bogowie i boginie często byli uwieczniani z greyhoundami u boku.

Według Clark'a:
Pomimo że greyhound to rasa sięgająca starożytności, naciąganym byłoby stwierdzenie, że arabskie psy, rysowane na starożytnych grobowcach były identyczne jak greyhoundy, które znamy dziś. W swojej ogólnej budowie, wdzięku, kroku, poezji swojego ruchu - tak - ale nie w szczegółach, np. umaszczeniu, czy rodzaju włosa. W rzeczywistości najprawdopodobniej arabski greyhound przypominał bardziej saluki 
niż współczesnego greyhounda - ale, zapewne był psem z rodziny chartów.

Jest wiele sprzecznych teorii na temat pochodzenia nazwy "greyhound". Jeden z autorów sugeruje, że oryginalnie typowy greyhound był szary (ang. grey - stąd greyhound). Inny mówi, że nazwa wywodzi się ze staroangielskiego "grei", oznaczającego "pies" i "hudr", znaczącego "myśliwy". Inna teoria głosi, że termin zaczerpnięto od słowa "gre" lub "gradus", oznaczającego "najlepszego z psów". Wreszcie, sugerowano, że słowo to wywodzi się od słowa "Greekhound", ponieważ psy te dotarły do Anglia|Anglii 
przez Grecja|Grecję
.

Greyhoundy przez długi czas kojarzono ze szlachta|szlachtą 
. Rzeczywiście od XI do XIV wieku, angielskie prawo zabraniało "ludziom z plebs
u" posiadania greyhoundów. Karą za złamanie tego prawa była śmierć!

Usposobienie i temperament:

Greyhoundy mają bardzo spokojne i delikatne usposobienie. Są psami bardzo związanymi ze stadem i szybko akceptują ludzi jako członków swojego "stada". Jeśli pozwolić wszystkim greyhoundom polować i biegać razem z innymi psami, prawie wyeliminowano by z rasy agresję w stosunku do ludzi i innych psów. Wiele osobników zachowuje skłonności do pogoni za zwierzyną (co czyni je znakomitymi psami wyścigowymi) i czasem nie nadaje się do domów, gdzie są inne, małe zwierzęta, takie jak koty, czy króliki. Ich wrażliwość i inteligencja sprawiają, że szybko się uczą i nieźle radzą sobie na szkoleniach posłuszeństwa.


Najczęściej dobrze tolerują dzieci, zwłaszcza, jeśli z nimi dorastały. Nie będąc agresywnym, greyhound raczej oddali się od dokuczliwego dziecka, niż warknie czy ugryzie. Aczkolwiek nawet delikatny greyhound ma swoje granice wytrzymałości i nie powinien być narażany na ciągłe niepokojenie.


Chociaż greyhoundy są najszybszą rasą psów, osiągają tę niesamowitą prędkość na raczej krótkich dystansach i nie są zbyt wytrzymałe. Greyhound jest całkiem szczęśliwy, będąc "kanapowcem" i przesypiając całe dnie. Ponieważ brak im wytrzymałości, w rzeczywistości greyhoundy potrzebują mniej ruchu niż większość ras.


Greyhound to pierwowzór chartów, grupy psów, które ścigają zdobycz używając wzroku, a nie węchu. Jak wszystkie charty, greyhoundy mają bardzo silny instynkt 
pogoni za zwierzyną. Pomimo tego, jak najbardziej możliwa jest koegzystencja greyhoundów z innymi zwierzętami, włączając koty, psy, czy nawet króliki. Wspólne życie będzie łatwiejsze, jeśli inne zwierzęta nie będą uciekać. Jednak nawet greyhound nauczony, iż nie goni się domowego kota, może pogonić za kotem sąsiada, albo nawet za domowym, który wyjdzie na podwórko.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania:

Czy greyhoundy mocno linieją?
Różnie to bywa u różnych psów. Niektóre linieją trochę, inne prawie wcale. "Trochę" oznacza, że użycie szczotki to wyczesanie z psa pewnej ilości włosów. Panuje opinia (nie udokumentowana), że jaśniejsze greyhoundy linieją mniej niż ciemne. Mimo wszystko należy mieć na uwadze, że nawet, nazwijmy to "mocno liniejący" greyhound zgubi dużo mniej sierści niż, powiedzmy, dalmatyńczyk 
czy owczarek niemiecki
.

Podobno nie nadają się do dzieci, czy to prawda?
Wiele książek, opisujących rasy psów wymieni greyhounda jako psa zbyt pobudliwego, by dobrze tolerował dzieci. To nieprawda. Większość greyhoundów ma bardzo łagodne usposobienie i wiele z nich doskonale radzi sobie z dziećmi, zwłaszcza, jeśli wychowywały się z dobrze ułożonymi dziećmi.

Ogólnie każdego psa, jakiejkolwiek rasy, który nie dorastał w otoczeniu dzieci lub ma nieznaną przeszłość, trzeba obserwować. W każdym przypadku reakcje pomiędzy psami i dziećmi, nieważne jak bardzo godnymi zaufania powinny być kontrolowane przez dorosłych.


Czy nie potrzebują dużo ruchu?
Potrzebują mniej ruchu, niż by się mogło wydawać. Greyhoundy są psami na krótkie dystanse, a nie wytrzymałościowe. Zadowala je kilka dobrych biegów na tydzień - i będą leżały na kanapie całą resztę czasu!


Jaka jest różnica między chartem wyścigowym (NGA) a wystawowym (AKC)?
Ogólnie, greyhoundy wyścigowe są trochę mniejsze (krótsze i lżejsze) niż wystawowe. Wyścigowe są bardziej umięśnione w zadzie, a ich szyje i głowy nie są tak wysmukłe jak wystawowych. To są różnice fizyczne.

Są również różnice w zachowaniu, ale one zależą bardziej od wychowania, jakie psy otrzymują niż od obecnych różnic bytowych.

Uważa się, że istnieją również różnice w kwestii zdrowotnej; podobno greyhoundy wyścigowe żyją dłużej (z powodu doskonałej kondycji sercowo - naczyniowej) - z drugiej strony są bardziej podatne na nowotwór kości 
, prawdopodobnie jest to rezultat dodatkowego stres
u spowodowanego ciężkimi wyścigami. Niemniej jednak są to wyłącznie domysły.

Szczególne problemy ze zdrowiem

WRAŻLIWOŚĆ NA LEKI
 wątroba|Wątroby 
greyhoundów metabolizm|metabolizują
toksyna|toksyny
z ich układ krwionośny|układu krwionośnego
wolniej niż u innych psów porównywalnej wielkości, więc możliwe jest wystąpienie szkodliwego stężenia tych toksyn. Rasa ta ma również bardzo mały procent tłuszczu w stosunku do swojej wielkości. Przeciętnie w ciele greyhounda znajduje się tylko 16% tłuszczu, przy 36% u podobnej wielkości psa innej rasy.

Greyhoundy są bardzo wrażliwe na niektóre leki, włączając narkoza|narkozę 
. Przed jakimkolwiek zabiegiem chirurgicznym należy upewnić się, że przeprowadzający zabieg weterynarz jest świadom szczególnych wymagań dla greyhoundów, jeśli chodzi o anestezjologia|anestezjologię
(w szczególności należy unikać barbiturany|barbituranów
!) - nie wszyscy zdają sobie sprawę z konieczności podjęcia szczególnych środków ostrożności przy znieczulaniu greya.

Obroże przeciw pchła|pchłom 
i długo działające pestycyd
y mogą być również szkodliwe, a nawet zabójcze dla greyhounda. Powinno się unikać każdego produktu, który chemikalia zabijające pchły uwalnia do krwioobieg
u psa, tak jak te stosowane raz na miesiąc, aplikowane wzdłuż kręgosłupa psa lub zakraplane u podstawy szyi ( Rabon
, Bayon
, ProSpot
, Ex-Spot
, itd). Dozwolone jest stosowanie produktów, zawierających Pyrethrins
. Z uwagi na krótką sierść greyhounda skuteczne jest wyczesywanie pcheł za pomocą specjalnego grzebienia. Inne bezpieczne preparaty to Rotenone
i d-Limonene
. Rotenone jest często sprzedawany na stoiskach ogrodniczych, jest to środek organiczny i sposób stosowania dla psów w celu zwalczania pcheł jest podany na opakowaniu. Niektóre firmy produkują płyny, spray’e i szampony oparte na d-Limonene. D-Limonene pozyskiwany jest z owoców cytrusowych i jest bezpiecznym pestycyd
em organicznym. Można również stosować szampony do zwalczania pcheł, przeznaczone dla ludzi. Szampon trzeba wmasować, odczekać kilka minut i spłukać. Trzeba również uważać przy odrobaczaniu greyhoundów, ponieważ są wyjątkowo wrażliwe na wszystkie preparaty na bazie fosforany organiczne|fosforanów organicznych
.

WZDĘCIA, SKRĘT ŻOŁĄDKA
Jako psy o głębokiej klatce piersiowej greyhoundy są podatne na wzdęcia i torsje. Wzdęcia mogą łączyć się ze skrętem żołądka, co jest przypadkiem zagrażającym życiu psa. W przypadku skrętu żołądka konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna w celu ratowania życia. Jako działania zapobiegawcze należy unikać ruchu tuż przed i godzinę lub dwie po jedzeniu, jednocześnie unikając podawania dużych ilości wody bezpośrednio po posiłku, złożonym z suchej karmy.

Objawy skrętu żołądka to: nabrzmiały, wydęty brzuch, powtarzające się ‘jałowe’ wymioty, wiercenie się, niepokój. Skręt żołądka może w szybkim czasie spowodować śmierć psa, konieczna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza. Dobrze jest też skonsultować się zawczasu z weterynarzem, dowiedzieć się, jakie podjąć pierwsze kroki, gdyby zdarzyło się to psu. Weterynarz może też zalecić, co można zrobić w czasie jazdy na pogotowie weterynaryjne, żeby zwiększyć szanse na przeżycie psa.


NOWOTWÓR KOŚCI
Nie wiadomo właściwie, czy greyhoundy są bardziej narażone na nowotwory kości niż inne rasy, ale jest wystarczająco wiele przypadków tej choroby, aby obserwować psa pod kątem jej występowania. Jednym z pierwszych symptomów mogą być kulawizny 
.

WODNIAK
HYPOTYROIDYZM
Greyhound jest często wykorzystywany jako motyw w malarstwie - zobacz np. galerię.
Pełny wzorzec tej rasy w języku polskim pod adresem Wzorzec rasy
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-29 12:40:30