Czytaj więcej"/> Drukuj
Gough (ang. Gough Island, port. Diego Alvarez), ( 40°20'S, 10°0'W ) – wulkaniczna wyspa wystająca z południowego Oceanu Atlantyckiego do wysokości ponad 900 m n.p.m. w odległym i samotnym miejscu, około 350 km na południowy wschód od wysp Tristan da Cunha, 2700 km od Kapsztadu, i ponad 3200 km od najbliższego lądu Ameryki Południowej. Wyspa ma około 11 km długości i 5.5 km szerokości. Leży na szlaku silnych wiatrów - Ryczących Czterdziestek, a roczny opad przekracza 2500 mm deszczu rocznie. Należy do Wielkiej Brytanii, a jedynymi mieszkańcami jest mała załoga stacji meteorologicznej, którą Republika Południowej Afryki utrzymuje nieustannie na wyspie od 1956.

Ochrona

Gough jest chroniony jako rezerwat dzikiej przyrody, który ONZ ogłosił Miejscem Światowego Dziedzictwa. W uzasadnieniu napisał, że jest to jedno z najmniej zniszczonych ekosystemów tego rodzaju i jedno z najlepszych schronień dla gnieżdżenia się morskich ptaków na Atlantyku.

Historia

Gough została odkryta w początkach XVI w. przez portugalskiego żeglarza, Goncalo Alvarez, który nadał jej nazwę Diego Alvarez . Dużo później, bo aż w 1731 r. odwiedził wyspę kapitan brytyjskiego statku Gough Richmond. Dokładna lokalizacja nie była znana przez wiele lat, ale ostatecznie odkryli ją brytyjscy i amerykańscy łowcy fok i wielorybnicy, którzy używali nazwy Gough.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-05 16:49:35