Czytaj więcej"/> Drukuj
Golgota (łac. Calvaria) - co znaczy ,,miejsce czaszki", była wzgórzem znajdującym się nieopodal Jerozolimy, gdzie dokonywano egzekucji na skazańcach. Tam według ewangelistów (Mt 27,33) dokonała się Męka Pańska - ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa wraz z dwoma złoczyńcami. W przypadku Jezusa, egzekucję poprzedzała Droga Krzyżowa. Golgota, to także metafora całej męki Chrystusa, od modlitwy w Ogrodzie Getsemani, aż do haniebnej śmierci na krzyżu.
Zgodnie z żydowską tradycją prochy Adama zostały pochowane w miejscu zwanym "Golgotha" w pobliżu Świątyni Jerozolimskiej, i według niektórych biblistów to skłoniło ewangelistów do umiejscowienia tam miejsca Męki Pańskiej. Ewangeliści wprawdzie nie wspomnieli o tej tradycji, ale znali ją pisarze starochrześcijańscy, m.in. Orygenes.
Ponieważ tradycja o tym, które wzgórze jerozolimskie było Golgotą zaginęła o miejscu, które miało stać się obiektem kultu i na którym został zbudowany kościół (Bazylika Grobu Pańskiego) zadecydowała matka cesarza Konstantyna, święta Helena w 326 roku. Na wzgórzu tym według legendy święta Helena odnalazła szczątki Krzyża Świętego o cudownych własnościach. Obecnie Bazylika jest zarządzana i użytkowana przez kilka wyznań chrześcijańskich.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-10 21:38:02