Czytaj więcej"/> Drukuj
Gniew – miasto gminne w województwie pomorskim, nad ujściem Wierzycy do Wisły, 7 tys. mieszkańców
br />

Historia

Gniew_(miasto) -
Pierwsze wzmianki o Gniewie w źródłach pisanych pochodzą z I poł. XIII w. Jeden z dokumentów określa tę okolicę nazwą "Terra Gymeu". Pierwotna nazwa miejscowości brzmiała Gmiew, choć w średniowieczu funkcjonowała też nazwa Wońsk. Nazwa niemiecka to Mewe – stąd do dziś w herbie miasta mewa. Od X w. tereny te należały do państwa Polan i były częścią Pomorza Gdańskiego. Po podziale kraju przez Bolesława Krzywoustego Gniew przypadł kasztelanii starogardzkiej. Później ziemie te przypadły książętom Świecia, a w 1229 r. od Sambora i Świętopełka otrzymało je oliwskie opactwo cysterskie. W drugiej połowie XIII w. Sambor odebrał Gniew cystersom i w 1282 r. przekazał Krzyżakom w zamian za pomoc w walce ze Świętopełkiem. Była to pierwsza posiadłość zakonu na lewym brzegu Wisły. Ważne położenie strategiczne zdecydowało o budowie tu zamku. Po zbudowaniu warowni w 1297 r. Krzyżacy lokowali miasto na prawie chełmińskim.
Miasto kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk w latach 1410-1466, by po pokoju toruńskim stać się częścią państwa polskiego. W późniejszych latach starostą gniewskim był m.in. Jan Sobieski, późniejszy król Polski, który zbudował tu m.in. Pałac Marysieńki dla swojej żony Marii Kazimiery.
Na mocy traktatu wersalskiego Gniew znów wrócił do Polski. W czasie II wojny światowej hitlerowcy urządzili w zamku obóz przesiedleńczy dla ludności z Tczewa i okolic. Pod koniec wojny Niemcy zażarcie bronili miasta, aby osłonić drogę odwrotu z Tczewa i Gdańska. Ostateczne zakończenie walk nastąpiło 7 marca 1945 r.

Zabytki

Gniew_(miasto) -

Położenie geograficzne

Gniew leży w widłach utworzonych przez Wisłę oraz uchodzącą do niej Wierzycę. Na tym odcinku Wisła płynie w Dolinie Kwidzyńskiej, która stanowi końcowy fragment tzw. Doliny Dolnej Wisły. Terytorialnie Gniew leży na skraju Pojezierza Starogardzkiego oraz Kociewia.

Gospodarka

Współcześnie w Gniewie i okolicach działa ok. 700 firm, z czego kilka ma kapitał zagraniczny, m.in. Ulstein Fama sp. z o.o. (dawniej Zakłady Mechanizmów Okrętowych "Fama") oraz Optiroc Gniew sp. z o.o. (fabryka keramzytu).

Sport

Miasta partnerskie

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-05 16:47:25