Czytaj więcej"/> Drukuj
Gmina Tomaszów Mazowiecki, położona w województwie łódzkim, powiat tomaszowski.

O gminie

Gmina Tomaszów Mazowiecki ma doskonałe walory przyrodnicze, a także turystyczne. Sprzyja to osadnictwu letniskowemu, rozwojowi turystyki, w tym agroturystyki. Przez gminę przebiegają szlaki komunikacyjne co sprzyja rozwojowi handlu i przemysłu. Stolicą gminy jest miasto Tomaszów Mazowiecki.

Dane

Powierzchnia: 151,7 km² Liczba ludności: 9631
Adres Urzędu Gminy: 97-200 Tomaszów Mazowiecki ul. Mościckiego 4 tel. 0-44 724-55-73, tel/fax 724-64-09
Wójt: Ignacy Niedziałkowski Przewodniczący Rady Gminy: Bogdan Krężelewski

Historia

W 1975 gmina Tomaszów Mazowiecki otrzymała obecny kształt. Na terenie gminy kultywuje się folklor regionu opoczyńskiego.

Zabytki

Opis gminy

Charakter gminy jest niewątpliwie rolniczo-turystyczny. Użytki rolne zajmują az 45% ogółu terenu, pozostałą część terenu pokrywają prawie w całości lasy (46%), które są skupione w okolicy doliny Pilicy i Zalewu Sulejowskiego. Przez gminę, w jej południowej części, przepływa Pilica z fragmentem Zalewu Sulejowskiego. Cały Zalew wraz z otaczającymi go lasami tworzą piękny Sulejowski Park Krajobrazowy. Aby spiętrzyć wodę w Zalewie zbudowano zaporę o długości 1200 m i szerokości 16 m. W zaporę wbudowane są turbogeneratory elektryczne o mocy 3,3 MW każdy. Okolice Zalewu zostały zagospodarowane dla potrzeb turystyki i rekreacji. Powstały ośrodki w Smardzewicach, Treście, Karolinowie, a także nowoczesny camping i pole namiotowe w Borkach. Gmina posiada równiez takie atrakcje turystyczne jak: jedyny w Polsce centralnej Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach, największą w Polsce i jedną z największych w Europie odkrywkową kopalnię piasków kwarcowych Biała Góra.
Oficjalna stona informacyjna Gminy Tomaszów Mazowiecki znajduje się pod adresem: http://www.gminatomaszowmaz.org
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-30 04:54:29