Czytaj więcej"/> Drukuj

Gerlach, Gierlach, (słow.: Gerlachovský štít, Gerlachovka (sł.) węgr. Gerlachfalvi-csúcs, (2655 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Tatr, położony w Słowacji, w bocznej grani Tatr. Masyw Gerlacha rozpoczyna się wierzchołkiem zwornikowym z granią główną - Zadnim Gerlachem Zadný Gerlach (2630 m n.p.m.), którego zbocza obniżają się do przełęczy Tetmajera Gerlachovské sedlo, za którą kulminuje Gerlach. Grzbiet kończy się szczytem Małego Gerlacha Kotlový štít (2601 m n.p.m.). Z wierzchołka Małego Gerlacha odchodzą dwa boczne ramiona obejmujące Kocioł Gerlachowski (Gerlachovský kotol).
Masyw Gerlacha góruje nad dolinami: Nazwa szczytu związana jest z miejscowością spiską Gerlachov.
Szczyt ten, nazwany przez Mieczysława Karłowicza królem tatrzańskim, (Franciszek Henryk Nowicki przyznał mu "berło gór"), jest dostępny jedynie dla wytrawnych turystów. Najczęściej uczęszczane wejście jest poprowadzone z Doliny Wielickiej przez Wielicką Próbę, dostępny jest także z Doliny Batyżowieckiej przez tzw. Batyżowiecką Próbę. (Wejścia turystyczne tylko w okresie letnim w towarzystwie przewodnika).
W rejonie samego wierzchołka można znaleźć stanowiska 15 gatunków roślin naczyniowych, w tym: dzwonka alpejskiego, złocienia alpejskiego, goryczki przeźroczystej i pierwiosnki maleńkiej.
Pierwsze wejścia turystyczne nie są dokładnie odnotowane. Przypuszczalnie na szczycie byli w 1855 Zygmunt Bośniacki i Wojciech Grzegorzek. Możliwe, że już w 1834 na szczycie był Johann Still z strzelcami. Na pewno weszli na niego austriaccy inżynierowie prowadzący prace kartograficzne w 1868. Zimą – Janusz Chmielowski, Karoly Jordán, Klemens Bachleda – 15 stycznia 1905.
Przed pomiarami przeprowadzonymi w latach 1837 - 1838 za najwyższe od Gerlacha uznawano Łomnicę, Krywań i Lodowy Szczyt.
W czasach monarchii austro-węgierskiej Gerlach nazywany był szczytem Franciszka Józefa (Ferencz Józef csúcs), po I wojnie światowej štít Legionárov (Szczyt Legionistów), po II wojnie światowej, w okresie od 1949 – 1957, górą Stalina (Stalinov štít). W 1997 na szczycie ustawiono metalowy krzyż.

Związane pozycje książkowe:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-20 14:32:32