Czytaj więcej"/> Drukuj
General Electric - aktualnie największe na świecie przedsiębiorstwo, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości kapitałowej.
General Electric powstał w 1911 roku poprzez połączenie kilkunastu innych przedsiębiorstw, działających w szeroko rozumianej branży elektrycznej w USA - od budowy elektrowni i linii wysokiego napięcia po produkcję odkurzaczy i lodówek. Jednym z założycieli firmy był Thomas A. Edison.
W laboratoriach General Electric powstało szereg wynalazków - takich jak lodówka, żarówka, gramofon, prądnica prądu zmiennego, turbina parowa, silnik prądu zmiennego, opracowanie syntezy polietylenu i silikonu i wiele innych.
Obecnie General Electric działa w kilkunastu branżach:
GE zdaniem wielu ruchów ekologicznych był jednym z największych trucicieli środowiska w USA. Od lat trzydziestych przedsiębiorstwo produkowało w stanie Nowy Jork transformatory, używając skrajnie toksycznych związków PCB produkowanych przez Monsanto w Anniston w Alabanie. GE wyrzucił do rzeki Hudson tysiące ton PCB, zatruwając w ten sposób środowisko w każdym zakątku planety włącznie z Antarktyką. W połowie lat '70 XX w, produkcja transformatorów z użyciem PCB została zlikwidowana, zaś GE, pod wpływem silnej krytyki medialnej i nacisków amerykańskich instytucji rządowych (m.in. EPA) wyłożyło i stale wykłada znaczne sumy pieniędzy na rewitalizację rzeki Hudson i odszkodowania za zatrucie środowiska.

GE w Polsce

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-04-09 13:09:37