Czytaj więcej"/> Drukuj
Gazeta Wyborcza jest to dziennik ogólnopolski, druga pod względem wielkości sprzedaży gazeta codzienna w Polsce, wydawana przez koncern medialny Agora S.A.
Powstała zgodnie z uzgodnieniami Okrągłego Stołu jako dziennik reprezentujący solidarnościową opozycję w czasie kampanii wyborczej (stąd nazwa). Pierwszy 8-stronicowy numer ukazał się 8 maja 1989 w nakładzie 150 tys. egzemplarzy. Przygotowało go 20 dziennikarzy - większość z nich było wcześniej związanych z podziemnym "Tygodnikiem Mazowsze". Po półtora roku średni nakład wynosił już 500 tys. egzemplarzy. Obecnie średnia sprzedaż Gazety waha się wokół 450 tys. egzemplarzy (w 2004 roku drugie miejsce za dziennikiem "Fakt") - szacuje się, że czyta ją 5,5 mln osób. Od początku pisma redaktorem naczelnym jest Adam Michnik. Zespół redakcyjny "Gazety" to około 780 dziennikarzy w całym kraju i 5 korespondentów za granicą. W latach 2003-2004 gazeta przechodziła przez okres poważnych redukcji (ok. 20% zatrudnionych), dążąc do odzyskania równowagi ekonomicznej po kryzysie, jaki dotknął polskie media po 2000 roku.
We wrześniu 1990 w wyniku coraz większych podziałów w dawnym obozie Solidarności Lech Wałęsa - wówczas przewodniczący NSZZ "S" odebrał gazecie prawo do posługiwania się logo związku i hasłem Nie ma wolności bez Solidarności.
Gazeta Wyborcza jest uznawana za jeden z najbardziej wpływowych i opiniotwórczych organów prasowych w Polsce. W 2003 roku wydawca "Gazety Wyborczej" spółka Agora oskarżyła czołowego producenta filmowego Lwa Rywina o próbę wyłudzenia łapówki dla rządzącej w Polsce koalicji w zamian za zmianę tzw. "Ustawy Medialnej". Zmiana tej ustawy miała umożliwić Agorze S.A. kupienie Polsatu, jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Sprawa ta, zwana aferą Rywina, doprowadziła do powołania sejmowej komisji śledczej; jej finałem było skazanie Lwa Rywina prawomocnym wyrokiem sądu za pomocnictwo w płatnej protekcji wobec Agory.

Codzienne wydania lokalne

Cotygodniowe dodatki tematyczne

Od marca 1995 prowadzi własną witrynę informacyjną w Internecie, obecnie będącą częścią powstałego na jej bazie portalu Gazeta.pl.

Znani dziennikarze

Felietoniści

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-25 22:16:23