Czytaj więcej"/> Drukuj
Gabriel García Márquez (urodzony 6 marca 1928 Aracataca w Kolumbii) - kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz i działacz społeczny.
Marquez jest często uważany za jednego z najwybitniejszych, a na pewno za jednego z najbardziej znanych pisarzy realizmu magicznego.
Rozpoczął pracę jako reporter w kolumbijskim piśmie El Espectador, pracując m.in. w charakterze korespondenta zagranicznego, piszącego z Rzymu, Paryża, Barcelony, Caracas oraz Nowego Jorku.
Pierwsze jego większe dzieło, powieść Szarańcza powstała w 1955 r. Marquez zdobył popularność cyklem reportaży, pt. Opowieść rozbitka (hiszp. Relato de un náufrago), publikowanych w 1955 r. na łamach pisma El Espectador. Powieść została wydana w formie książkowej w roku 1970.
Najbardziej znaną powieścią Marqueza jest Sto lat samotności (Cien años de soledad), która ukazała się w 1967 r. Utwór ten przedstawiając sagę rodu Buendia z zagubionej gdzieś na południowoamerykańskich bezdrożach wioski Macondo, jest jednocześnie swoistą syntezą dziejów całego kontynentu. Powieść okrzyknięto "najważniejszym dziełem literatury hiszpańskojęzycznej od czasów Don Kichota" (Pablo Neruda), natomiast jej specyficzny styl nazwano "realizmem magicznym".
W 1982 r. Marquez został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu napisano, iż nagrodę otrzymał za "powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu".
W 2002 r. Marquez opublikował książkę Żyć, żeby opowiadać o tym (Vivir para contarla), będącą pierwszą częścią autobiograficznego cyklu, obliczonego na trzy tomy.
W 2004 r. ukazała się powieść Rzecz o mych smutnych dziwkach (Memoria de mis putas tristes).

Dzieła

border="1" align="center" | width="30%" align="center"| Poprzedni laureat:
Elias Canetti | width="40%" align="center"| Laureat Literackiej Nagrody Nobla za rok 1982 | width="30%" align="center"| Następny laureat:
William Golding
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-12-01 03:27:44