Czytaj więcej"/> Drukuj
GNU/Linux - tym mianem określa się często uniksopodobny system GNU z jądrem Linux. Na razie projekt GNU nie wydał na świat własnego jądra. W przyszłości będzie nim, oparty o mikrokernel, Hurd, lecz na razie korzysta się z monolitycznego Linuksa.

Dystrybucje GNU/Linuksa

Nie istnieje jedna oficjalna wersja GNU/Linuksa, wydana np. dzięki porozumieniu członków projektu GNU oraz programistów Linuksa.
Istnieje wielu niezależnych producentów, którzy do wydanego jądra Linux dodają oprogramowanie GNU oraz inne programy (np. BSD BIND). Takie połączenie bibliotek i programów nazwane jest dystrybucją GNU/Linuksa.
Poszczególne dystrybucje są w bardzo różnym stopniu zgodne z założeniami projektu GNU oraz FSF. Jedyną dystrybucją oficjalnie aprobowaną przez FSF jest argentyński projekt Ututo-e, natomiast spośród dużych dystrybucji, ogólnie postrzeganym, jako jedna z najbardziej wolnych dystrybucji, jest Debian.

Linux bez GNU

Możliwe jest wydanie systemu operacyjnego opartego o jądro Linux bez użycia programów GNU. Bibliotekę C GNU libc można zastąpić inną – np. uClibc, a zamiast standardowych programów GNU zastosować program busybox.

Oprogramowanie

Oprogramowanie dla GNU/Linuksa jest najczęściej otwarte i wolne. Jest rozprowadzane w formie gotowych pakietów binarnych dla danej dystrybucji (np. RPM, DEB i TGZ), lub jako źródła (np. tar.bz2, tar.gz), które należy przed użyciem skompilować.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-27 07:33:40