Czytaj więcej"/> Drukuj
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy utworzony w 1990 to ciekawy przyrodniczo obszar położony na granicy trzech województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.
Obszar tego parku krajobrazowego to ponad 45 tys. hektarów. Obwód granic otuliny - 120 km, a samego parku - 60 km. Jest to wielki las mieszany i iglasty o szerokości i długości ok. 15 km, nie poprzecinany ruchliwymi drogami, oraz z dala od wielkich miast. Okolica ta zawsze położona była na uboczu administracyjnym, przyrodniczym i historycznym, dzięki temu przyroda zachowała się w bardzo dobrym stanie.
Nietypową cechą jest fantastyczna rzeźba terenu, którą park zawdzięcza zlodowaceniu północnopolskiemu, na którego brzegu się znajduje. Występują tu strome jary i jeziora rynnowe (Jeziora Bryńskie, Jezioro Górznieńskie). Przez środek parku przepływa (częściowo w głębokich jarach) bardzo czysta rzeka Brynica zasilana z wielu źródeł tu występujących.
Sprzyja to występowaniu wielu gatunków roślin i zwierząt. Na terenie parku znajduje się kilkanaście rezerwatów przyrody i kilkanaście pomników przyrody. Występuje ok. 130 zespołów roślinnych (w tym ok. 200 gatunków rzadkich) oraz ok. 250 gatunków zwierząt (ponad 160 gatunków ptaków). M.in. rośliny: rosiczka okrągłolistna, czosnek niedźwiedzi oraz zwierzęta: bóbr, bażant, dziki królik (gatunki reintrodukowane).
Najciekawszym pomnikiem przyrody jest Dąb Rzeczypospolitej o wysokości 32 m i obwodzie 572 cm.
Miasta leżące na terenie parku: Lidzbark Welski i Górzno są znanymi ośrodkami turystyczno-wypoczynkowymi z dobrą infrastrukturą i bazą noclegową. Znajdują się tu również gospodarstwa agroturystyczne.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-27 13:03:54