Czytaj więcej"/> Drukuj
Góra Kościuszki (Mount Kosciuszko, Mount Kosciusko) - najwyższy szczyt na kontynencie australijskim (2228 m n.p.m). Jest położona w Górach Śnieżnych w paśmie Alp Australijskich. Została zdobyta i nazwana w 1840 roku przez polskiego podróżnika i odkrywcę Pawła Strzeleckiego dla uczczenia pamięci gen. Tadeusza Kościuszki. Szczyt ten położony jest w Nowej Południowej Walii w parku narodowym (Kosciuszko National Park). Aborygeńska nazwa tej góry brzmi "Targangil".
Nadana przez Strzeleckiego nazwa przyjęła wkrótce angielską formę "Mount Kosciusko". Dopiero w 1997 Komisja Nazw Geograficznych Nowej Południowej Walii podjęła próbę przywrócenia oryginalnej polskiej pisowni. Proponowany jednak przez nią zapis "Mount Kościuszko" nie przyjął się, gdyż Austalijczycy nie są przyzwyczajenie do używania jakichkolwiek znaków diakrytycznych, nie ma ich też na klawiaturach komputerowych. Ostatecznie przyjęto kompromisowe rozwiązanie z zapisem zbliżonym do polskiej pisowni - "Mount Kosciuszko". Trzeba też jednocześnie wspomnieć, że wymowa australijska odbiega znacznie od wymowy w języku polskim, w przybliżeniu brzmi "kozjasko".
Szczyt Góry Kościuszki nie jest zbyt trudny do zdobycia. Prawie pod sam szczyt prowadzi droga, dalej prowadzi siedmiokilometrowa ścieżka. Spośród wszystkich szczytów Korony Ziemi Góra Kościuszki jest najłatwiejsza do zdobycia.
Góra_Kościuszki -

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-24 22:33:03