Czytaj więcej"/> Drukuj
Frida_Kahlo -
, w 1932, fotografia Carla van Vechtena
Frida Kahlo (urodzona 6 lipca 1907 - zmarła 13 lipca 1954), właściwie Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderon, meksykańska malarka.
Urodziła się w Coyoacan na przedmieściach Meksyku. Jej ojciec był malarzem i fotografem; matka zajmowała się domem - oprócz Fridy w rodzinie było jeszcze pięć sióstr.
W wieku 15 lat Kahlo przeżyła poważny wypadek, który wpłynął na całe jej życie. Zrezygnowała z ambicji zrobienia kariery w medycyni i zainteresowała się malarstwem. Jej prace, często szokujące, obrazują ból i surowe życie kobiet. Wiele z nich, 55 spośród 143, to autoportrety, pełne osobistej symboliki często bazującej na odniesieniach do anatomii. Widoczny jest w nich wyraźnie wpływy rdzennej kultury meksykańskiej, przedstawiane w jasnych kolorach, z dodatkiem mieszaniny realizmu i symbolizmu.
Jej obrazy wzbudziły zainteresowanie artysty Diego Rivery. Z czasem stał się jej partnerem i mężem (z czasem rozwiodła się, a później ponownie Riverę poślubiła). Kahlo aktywnie wspierała ruch komunistyczny. Miała romans z Lwem Trockim, zamordowanym w Meksyku w 1940, prawdopodobnie w jej rezydencji.
Chociaż prace Kahlo są czasami określane jako surrealistyczne, a sama Kahlo wystawiała je kilkukrotnie wraz z surrealistami europejskimi, ona sama nie uznawała tej etykietki. Jej zainteresowanie tematyką kobiecą i szczerość ekspresji, dostrzeżone przez ruch feministyczny spowodowały, że stała się jego symbolem w ostatnich latach XX wieku.
Umarła najprawdopodobniej śmiercią samobójczą, 13 lipca 1954. Prochy umieszczono w prekolumbijskiej urnie, która jest wystawiona w byłym domu Kahlo La Casa Azul w Coyoacan. Dom zamieniono w muzemum m.in. prezentujące wiele jej prac.
W 2002 roku na podstawie książki Haydena Herrery powstał biograficzny film fabularny, Frida, w reżyserii Julie Taymor z Salmą Hayek w roli tytułowej.

Książki o Fridzie Kahlo:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-06-02 20:37:47