Czytaj więcej"/> Drukuj
Freedom House - założona w 1941 przez Wendella Wilkiego i Eleanorę Roosevelt organizacja, określająca się jako "pozapartyjna organizacja non-profit", która jest "wyraźnym głosem na rzecz demokracji i wolności na całym świecie".
Freedom House mówi o sobie, że "wyrażała stanowczy sprzeciw wobec dyktatur w Ameryce Środkowej i Chile, apartheidu w Afryce Południowej, tłumienia praskiej wiosny, radzieckiej inwazji Afganistanu, ludobójstwa w Bośni i Rwandzie i brutalnego gwałcenia praw człowieka na Kubie, w Birmie, Chinach, Iraku. Jest szermierzem obrony praw działaczy demokratycznych, ludzi wierzących, związkowców, dziennikarzy i rzeczników wolnego rynku."
W latach 40. XX wieku Freedom House popierała plan Marshalla i utworzenie NATO. W latach 50. i 60. była orędownikiem ruchu praw obywatelskich w USA. W latach 80. wspierała ruch Solidarność w Polsce i opozycję demokratyczną na Filipinach.

Organizacja

Freedom House jest członkiem Międzynarodowej Giełdy Wolności Wypowiedzi (International Freedom of Expression Exchange), wirtualnej sieci organizacji pozarządowych, które monitorują naruszenia wolności wypowiedzi na całym świecie i prowadzą kampanie w obronie dziennikarzy, pisarzy i obrońców praw człowieka.
Prezesem Freedom House jest R. James Woolsey, były dyrektor CIA. Razem ze Stevem Forbes, P.J. O'Rourke i Markiem Palmerem tworzą zarząd tej organizacji. Freedom House jest finansowana przez liczne fundacje, m.in. Fundację Lindy i Harry'ego Bradley, Fundację Sary Scaife i Fundację Sorosa. Otrzymywała również fundusze od rządu USA za pośrednictwem Narodowego Funduszu na rzecz Demokracji, Agencji USA na rzecz Rozwoju Międzynarodowego i Departamentu Stanu. Freedom House ma swoje biura w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork i Waszyngton) oraz w Europie Środkowo-Wschodniej (Budapeszt, Bukareszt, Kijów i Warszawa).

Raporty

Freedom House przygotowuje coroczny raport Freedom in the World o stanie demokracji i wolności we wszystkich państwach świata i wybranych terytoriach zależnych i spornych ([http://www.freedomhouse.org/research/freeworld/2005/essay2005.pdf
Lewicowi krytycy Freedom House zarzucają jej nastawienie konserwatywne i niesprawiedliwe oceny. Szczególnie atakowane było przyznanie Kubie w 2003 oceny 7-7, w wyniku czego Kuba została umieszczona na liście najbardziej represyjnych reżimów. Ocena USA 1-1, Panamy 1-2 i Salwadoru 2-3 również były krytykowane. Obrońcy Freedom House odpowiadali, że organizacja jest często krytykowana zarówno przez USA (które w 2004 otrzymały określenie "schyłkowej demokracji") jak i przez tradycyjnych sojuszników Ameryki, jak Arabia Saudyjska czy Izrael.
Freedom House sporządza również roczne raporty Freedom of the Press o wolności prasy na świecie (raport 2005, mapa wolności prasy), bada przemiany demokratyczne w krajach byłego bloku wschodniego (program Nations in Transit,
W raportach Freedom House państwa są zazwyczaj grupowane według kryteriów historycznych i kulturalnych, a nie według stricte geograficznych.
Na przykład:

Ranking Freedom in the World 2005

//www.freedomhouse.org/research/survey2005.htm Freedom in the World].
Legenda:
  • zielony: wolny
  • różowy: częściowo wolny
  • czerwony: bez wolnościUWAGA: rankingi zawarte w poniższych tabelach odzwierciedlają sytuację na świecie w okresie od 1 grudnia 2003 do 30 listopada 2004.
Legenda:

Terytoria zależne i sporne

Państwo Prawa polityczne Swobody obywatelskie Status Państwo Prawa polityczne Swobody obywatelskie Status
Abchazja (Gruzja) 6 5 Bez wolności Kosowo (Serbia i Czarnogóra) 6 5 Bez wolności
Czeczenia (Rosja) 7 7 Bez wolności Makau (Chiny) 6 4 Częściowo wolny
Cypr Północny 2 2 Wolny Górski Karabach (Azerbejdżan) 5 5 Częściowo wolny
Hong Kong (Chiny) 5 2 Częściowo wolny Portoryko (USA) 1 2 Wolny
Izraelskie Terytoria Okupowane 6 6 Bez wolności Tybet (Chiny) 7 7 Bez wolności
Autonomia Palestyńska Terytoria Administrowane 5 6 Bez wolności Naddniestrze (Mołdawia) 6 6 Bez wolności
Kaszmir (Administrowane przez Indie) 5 5 Częściowo wolny Sahara Zachodnia (Maroko) 7 6 Bez wolności
Kaszmir (Administrowane przez Pakistan) 7 5 Bez wolności

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-04-09 13:15:41