Czytaj więcej"/> Drukuj
Frans_Hals -
Frans_Hals -
Frans Hals (ur. ok. 1580 w Antwerpii - zm. 26 sierpnia 1666 w Haarlem), malarz holenderski, najbardziej oryginalny i znany obok Rembrandta i Jana Vermeera przedstawiciel malarstwa holenderskiego.
Urodził się w Antwerpii. Większą część życia spędził w Haarlem (Holandia). Był dwa razy żonaty i miał dziesięcioro dzieci. Przez całe życie borykał się z kłopotami finansowymi. Cztery lata przed śmiercią władze Haarlemu przyznały mu niewielką zapomogę.
Hals był wybitnym portrecistą. Prawie wszystkie jego obrazy są portretami. Jako jeden z pierwszych posługiwał się spontanicznym gestem malarskim i grubymi impastami "oślepiającej", czystej bieli kontrastującej z generalnie ciemną tonacją obrazów. Jest to charakterystyczne szczególnie dla późniejszego okresu jego twórczości. Malował techniką alla prima, bezpośrednio na płótno. Świadczy o tym brak rysunków, których najprawdopodobniej nie robił wcale (albo się nie zachowały).
Powszechne uznanie zdobył dopiero w 2. połowie XIX wieku. Przyczyniły się do tego zakupy jego obrazów przez bogatych Amerykanów oraz uznanie, jakie zdobył u impresjonistów. Z pewnością był inspiracją dla Vincenta van Gogha, (Porównaj obraz: Malle Babbe, prezentowany fragment ukazuje żywiołowy styl jego malarstwa. Ten rodzaj ekspresji po ponad trzystu latach rozwoju znalazł najbardziej dobitny wyraz w dziele Jacksona Pollocka).
Najbardziej znane obrazy: .
Frans_Hals -
.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-19 12:19:59