Czytaj więcej"/> Drukuj
Franciszek_I_(król_Francji) -
Franciszek I (12 września 1494 - 31 lipca 1547). Król Francji od 1515, syn kuzyna Ludwika XII (1462-1515), z młodszej linii Walezjuszy.
Franciszek I zaangażował się z pasją w wojnę o terytoria włoskie, mając za sojuszników jedynie Szwajcarów i Wenecję. Zabiegał wprawdzie o pomoc Turcji, Polski Jagiellonów i neutralność Anglii Henryka VIII, lecz bez rezultatu. Natomiast koalicja Świętej Ligi rozrosła się niepomiernie i obejmowała Hiszpanię, Rzeszę Niemiecką, Flandrię oraz część państw włoskich: Neapol, Florencję i Państwo Kościelne. W 1525 r. w bitwie pod Pawią Francuzi ponieśli upokarzającą klęskę, a król Franciszek I wzięty został do niewoli i osadzony w więzieniu w Madrycie. Uwolniono go dopiero po wielu miesiacach za cenę zrzeczenia się praw do posiadłości włoskich i Burgundii.
Mimo to Franciszek I w latach 1536-38 przeprowadził kolejną trzecią wojnę o Mediolan, a w latach 1542-44 czwartą. W tej ostatniej wzięła udział także Turcja, której flota, pospołu z okrętami francuskimi, zaatakowały Niceę w 1542 r. Ostatecznie wojny na Półwyspie Apenińskim pomiędzy Francją i Świętą Ligą, a właściwie cesarzem niemieckim Karolem V Habsburgiem, zakończyły się w 1544 r. traktatem pokojowym w Crepy, przywracającym stan istniejący sprzed pierwszej wojny.
Mimo prowadzenia kosztownych wojen, Francja rozwijała się pomyślnie gospodarczo. Licząc 15-18 milionów mieszkańców, była najludniejszym państwem w Europie. Franciszek I wprowadził podział kraju na 16 prowincji i usprawnił finanse państwowe. Dbając o splendor władzy, pobudował szereg wspaniałych zamków nad Loarą, rozbudował Luwr, finansował biblioteki, wprowadził język francuski w miejsce łaciny do dokumentów urzędowych.
W dwudziestych latach XV w. zaczął się we Francji rozwijać ruch hugenotów, jako odmiana niemieckiego ewangelizmu. Król Franciszek I początkowo przychylny nowinkom religijnym, potem uległ naciskom kół katolickich i parlamentu paryskiego, które domagały się bezwzględnego zwalczania wszelkich ruchów heretyckich. Z jego przyzwolenia w 1535 r. spalono na stosie w Paryżu sześciu zwolenników luteranizmu, a w 1545 r. dokonana została na południu Francji rzeź kilku tysięcy rodzin waldensów, stanowiących grupę religijną, powstałą jeszcze w drugiej połowie XII w., a nawiązującą do prostoty pierwotnych chrześcijan.
Po śmierci Franciszka I w 1547 r., królem Francji został jego syn Henryk II (1547-1559)
Patrz także: Władcy Francji - Historia Francji
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-02 09:27:35