Czytaj więcej"/> Drukuj

W Bałtyku występują trzy gatunki fok: foka szara, foka pospolita i foka obrączkowana. Największą, a zarazem najpowszechniejszą na naszym wybrzeżu foką jest foka szara. Samce osiągają do 3 metrów długości i 300 kg wagi (samice u każdego gatunku fok są nieco mniejsze). Liczebność populacji bałtyckiej szacuje się na 6 tys. sztuk.
Foki wiodą wodno-lądowy tryb życia. Podczas gdy na lądzie są ociężałe i niezdarne, w wodzie okazują się być wspaniałymi pływakami. Są szybkie, zwinne i zdolne do rozmaitych akrobacji. Nurkując, pozostają pod wodą zwykle do 10 minut. Śpią unosząc się na powierzchni wody, pod wodą, lub też wylegują się na lądzie. Uwielbiają wygrzewać się na słońcu. Sprawiają wtedy wrażenie strasznych leniuchów, dla których podniesienie głowy jest już wielkim wysiłkiem, po którym przynajmniej kilka minut trzeba odpocząć, ciężko przy tym wzdychając.
Foki szare prowadzą osiadłe życie, nie lubią dalekich wędrówek. Tylko młode osobniki wypuszczają się czasem na ponad 1000 km wycieczki. Są ostrożne i płochliwe. Młode foczki pokryte są białym, gęstym futrem, nazywanym lanugo. Pozostają pod opieką mamy tylko w czasie 3 tygodni karmienia, później muszą już radzić sobie same.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-27 13:42:49