Czytaj więcej"/> Drukuj
Eyre -
Jezioro Eyre (ang. Lake Eyre) – w nieczęstych przypadkach kiedy zostaje wypełnione wodą staje się największym jeziorem w Australii. Jest też najniżej położonym miejscem w Australii (w depresji 15m poniżej poziomu morza). Przy maksymalnym wypełnieniu zajmuje powierzchnię około 9,5 tys. km².
Jezioro znajduje się na pustyni w centralnej Australii, w północnej części stanu Australia Południowa. Położone jest w Wielkim Basenie Artezyjskim, w samym centrum dużego basenu endoreicznego, dno jeziora pokryte jest charakterystyczną dla tych systemów warstwą soli. Nawet w suchym sezonie w jeziorze znajduje się trochę wody, zazwyczaj w postaci mniejszych jezior i dużych kałuży pokrywających wysuszone dno. W czasie sezonu deszczowego, jezioro zasilane jest wodami rzek płynących z północnego Queensland (Cooper Creek i Warburton). Ilość wody w jeziorze uzależniona jest też od lokalnych opadów deszczu. Małe powodzie (wzrost poziomu jeziora o 1,5m) zdarzają się mniej, więcej co trzy lata, duże powodzie (4m) zdarzają się co 10 lat. Jezioro wypełnia się całkowicie lub prawie całkowicie 4 razy w ciągu stu lat. Woda po małych i średnich powodziach wyparowywuje przed końcem następnego lata.
Jezioro odkrył w 1839 Edward John Eyre.
"Lake Eyre Yacht Club" to mała grupka zapaleńców którzy wykorzystują każdą, nawet najmniejszą okazję aby pożeglować po powierzchni jeziora, po najmniejszych nawet powodziach. Ostatnio mieli szansę udać się swojemu hobby w latach 1997, 2000, 2001 i 2004.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-26 11:25:41