Czytaj więcej"/> Drukuj
Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency, ESA) – międzynarodowa organizacja krajów zachodnioeuropejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.
Siedziba organizacji znajduje się w Paryżu. Agencja powstała w 1975 r. z połączenia jej poprzedniczek – Europejskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ESRO) i Europejskiej Organizacji Rozwoju Rakiet Nośnych (ELDO).
ESA zatrudnia ok. 1900 osób, a jej budżet na rok 2005 wynosi 2 mld 900 mln euro. Główny ośrodek znajduje się w Noordwijk aan Zee w Holandii, Instytut Badawczy mieści się we Frascati (Włochy), zaś siedzibą Centrum Operacji Kosmicznych jest niemieckie miasto Darmstadt. Kosmodrom należący do ESA znajduje się w Kourou w Gujanie Francuskiej, gdzie znajduje Gujański Ośrodek Kosmiczny. Położenie blisko równika sprzyja zadaniu wysyłania na orbitę sztucznych satelitów.
Obecnym dyrektorem generalnym ESA jest Jean-Jacques Dordain.

Kraje członkowskie

W skład ESA wchodzi 15 państw członkowskich: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy i od 2005 roku Grecja.
Od 1 stycznia 1979 Kanada posiada specjalny status kraju współpracującego z ESA. Jej przedstawiciele biorą udział przy podejmowaniu decyzji, kanadyjskie firmy mogą otrzymywać kontrakty na realizację programów kosmicznych.
W 2004 roku podpisano porozumienie z Luksemburgiem, który ma zostać pełnoprawnym członkiem ESA w grudniu 2005 r.
Węgry i Czechy podpisały pięcioletni Plan for European Cooperating State Charter (PECS), który ma przygotować je do członkostwa w ESA. Przedsiębiorstwa z tych państw mogą brać udział w programach kosmicznych ESA.
Polska i Rumunia mają podpisać PECS w najbliższym czasie.
ESA prowadzi ścisłą współpracę z Unią Europejską.

Przedsięwzięcia


Jedny z głównych celów Europejskiej Agencji Kosmicznej jest stworzenie floty rakiet nośnych wszystkich typów. Wkrótce ESA będzie posiadać trzy rodzaje rakiet: Europejskie pojazdy Ariane 1, 2, 3 i 4 zostały już wycofane.
Oprócz tego ESA pracuje nad: ESA finansuje również misję satelity KEO, który ma przekazać informacje przyszłym mieszkańcom Ziemi, gdy powróci na błękitną planetę w 52006 roku.
Misje realizowane wraz z NASA: Przyszłe projekty:

Link zewnętrzny

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-21 23:56:13