Czytaj więcej"/> Drukuj
Eugène Ionesco (rum. Eugen Ionescu; urodzony 26 listopada 1912 w Slatina w Rumunii - zmarł 28 marca 1994 w Paryżu) awangardowy francuski dramaturg pochodzenia rumuńskiego, współtwórca teatru absurdu.
Urodzony z ojca Rumuna i matki Francuzki. Lata dziecięce spędził we Francji, ale w młodości wrócił do Rumunii. Studiował na uniwersytecie w Bukareszcie, po studiach pracował jako nauczyciel języka francuskiego. W roku 1936 ożenił się. Do Francji wrócił w roku 1938, aby dokończyć doktorat, tam zastała go wojna. Na resztę życia pozostał we Francji. W roku 1957 został przyjęty w poczet "Collège de 'Pataphysique". W roku 1970 został przyjęty w poczet Akademii Francuskiej. W roku 1994 zmarł i został pochowany na Cimetiere du Montparnasse, w Paryżu.

Twórczość

Marionetkowe postacie poruszające się w absurdalnym świecie pełnym strachu i grozy. Sytuacje banalne, często przedstawione w komicznym świetle, przeradzają się w tragedię. Farsa i parodia przeplata się z satyrą pełną okrutnych akcentów. Obrazuje osaczenie i samotność człowieka we współczesnym świecie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-09 07:55:42