Czytaj więcej"/> Drukuj
z 1918

Erik Axel Karlfeldt (ur. 20 listopada 1864, zm. 8 kwietnia 1931) był szwedzkim poetą. Jego silnie związana z wiejskimi korzeniami i tradycją poezja była bardzo popularna w jego czasach, co sprawiło, że uzykał pośmiernie w 1931 Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury; warto podkreślić, że w 1918 odmówił jej przyjęcia.
Związany z prądem neoromantyzmu Karlfeldt pisał utwory o unikalnym charakterze na zainspirowane jego ojczystymi stronami tematy. W swoich wierszach ujmował tak wątki historyczne, jak i zapożyczone z historycznych sag oraz Biblii i wierzeń ludowch. Jego liryka jest niezwykle muzyczna, lecz czasami wyrażona staroświeckim językiem.

Biografia

Karlfeldt urodził się w rodzinie rolników w Karlbo, w prowincji Dalarna. Początkowo nosił nazwisko Erik Axel Eriksson, które zmienił w roku 1889, ponieważ nie chciał, aby go wiązano z jego skazanym za przestępstwo kryminalne ojcem. Studiował na Uniwersytecie w Uppsali, jednocześnie dla zarobku ucząc w wielu szkołach, w tym w szkole na przedmieściach Djursholm w Sztokholmie oraz w szkole dla dorosłych. Po skończeniu studiów dostał posadę w Szwedzkiej Bibliotece Królewskiej w Sztokholmie, gdzie pracował przez pięć lat.
W 1904 Karlfeldt został członkiem Akademii Szwedzkiej, zajął tam fotel nr 11. W 1905 został wybrany na członka Instytutu Noblowskiego Akademii, zaś w 1907 Komitetu Noblowskiego. W 1912 został stałym sekretarzem Akademii, którą to posadę zachował do śmierci.
Uniwersytet w Uppsali - alma mater Karlfeldta - przyznała mu w 1917 doktorat honoris causa.

Bibliografia

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-12-01 02:43:30