Czytaj więcej"/> Drukuj
Erice – małe miasteczko (25 251 mieszkańców) w północno-zachodniej części Sycylii, w prowincji Trapani.
W starożytności znane jako Eryks, wznosi się na szczycie góry o tej samej nazwie. Pierwsze osady założyli tu Elymowie w V wieku p.n.e. Ze względu na strategiczne położenie, miasto było przyczyną powtarzających się konfliktów, w szczególności z Grekami i Kartagińczykami; ostatecznie wraz z portem Drepanon przypadło tym ostatnim. W III wieku p.n.e. Kartagińczycy walczyli o Eryks z Rzymianami. Zniszczyli miasto, wyprowadziwszy wcześniej wszystkich jego mieszkańców, którzy przenieśli się do Trapani, ale ulegli Rzymianom w 241 roku.
W czasie panowania Rzymian, Erice przyciągało licznych przybyszów ze względu na znajdujące się tutaj sanktuarium Wenus Erycyńskiej. Miasta broniły mury miejskie, pochodzące z różnych okresów. Do dziś zachowały się niewielkie fragmenty megalitycznych murów z VI wieku przed Chrystusem. Większość murów została przebudowana przez Rzymian i Normanów. Wewnątrz tzw. "Castello dello Balio" (zamek Wenus), normańskiej konstrukcji datowanej na XII-XIII wiek, znaleziono ruiny świątyni Wenus Erycyńskiej.
Ze szczytu urwiska, na którym usytuowany jest zamek, rozciąga się wspaniała panorama miasta Trapani, w tle widoczne sa wyspy Egady. Na ruinach antycznego akropolu stoi zamek Pepoli, otoczony uroczym ogrodem ("Giardino del Balio").
Godnym odwiedzenia jest Muzeum im. A. Cordici, którego zbiory obejmują archeologiczne wykopaliska od prehistorii po czasy rzymskie. Na uwagę zasługuje głowa Afrodyty z V-IV wieku przed Chrystusem, zbiór monet, kolekcja płócien z XVII - XIX w. oraz marmurowa rzeźba przedstawiająca "Zwiastowanie", przypisywana Antonello Gaginiemu.
Obecnie Erice jest znanym miasteczkiem turystycznym, chętnie odwiedzanym przez turystów z całego świata.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-05 23:07:12