Czytaj więcej"/> Drukuj
Erfurt -
Erfurt -
Erfurt – miasto położone w centralnej części Niemiec, stolica Turyngii, duży ośrodek przemysłowy z prawie 200.000 mieszkańcami.
Pierwsza pisemna wzmianka o Erfurcie pochodzi z 742 kiedy pojawia się nazwa "Erphesfurt". W średniowieczu Erfurt leżał na ważnym szlaku handlowym niedaleko brodu na rzece Gera. Wraz z pięcioma innymi miastami położonymi w Gotha, Tennstedt, Arnstadt and Langensalza był centrum wytwórczym i handlowym barwnika indygo uzyskiwanym z urzetu. W 1392 utworzono słynny w tym okresie czasu uniwersytet erfurcki który jednak został zlikwidowany w 1816. W 1803 miasto zostało częścią Prus i przynależało do nich do 1945. Po zjednoczeniu Niemiec, Erfurt został stolicą landu Turyngia.
"Wizytówką" Erfurtu są dwa stojące obok siebie i górujące nad otaczającym miastem kościoły Mariendom i Severikirche. Innym unikalnym zabytkiem jest Krämerbrücke, most łączący brzegi rzeki Gery, na którym znajdują się budynki mieszkalne. Został zbudowany w 1325, a pierwotnie po jego obu stronach stały dwa kościoły, z których do dzisiejszych czasów przetrwał tylko jeden.
W Erfurcie znajduje się także Augustinerkloster, klasztor augustiański w którym w latach 1505–11 mieszkał jako mnich Marcin Luter. W mieście urodzili się między innymi kuzyn Jana Sebastiana Bacha Johann Bernhard Bach i socjolog Max Weber.

Link zewnętrzny

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-08-06 17:34:25