Czytaj więcej"/> Drukuj
Endemity - gatunki roślin i zwierząt unikalne dla danego miejsca albo regionu, naturalnie nigdzie indziej nie występujące.
Obszar ich występowania może stanowić ich dawny areał życiowy pozostały po minionym okresie geologicznym, albo jak miało to miejsce na odległych wyspach, gdzie z powodu geograficznej izolacji czyli braku kontaktu ze swoim gatunkiem wraz z nowymi warunkami życia przez dostatecznie długi okres czasu wyewoluowały formy zupełnie różne od gatunków nie odizolowanych.
Gatunki endemiczne w zasadzie tak są przystosowane do swoich warunków życia, że nie znoszą większych wahań środowiska a często wykazują cechy wąskiej specjalizacji.
Mianem endemitu można też określać wyższe taksony (rodzaj, rodzina), jeśli ich występowanie faktycznie ogranicza się do konkretnego, stosunkowo niewielkiego obszaru (wyspy, szczytu górskiego czy jeziora np. 9 rodzajów i 1 rodzina ryb głowaczowców z jeziora Bajkał to endemity).
Najbardziej znane odizolowane obszary to Nowa Zelandia, Madagaskar, Maskareny, Hawaje, Galapagos i Jezioro Bajkał wszystkie bogate w endemiczne gatunki. Gatunki te mogą łatwo wygasnąć gdyż są bardzo podatne na choroby i wrażliwe na kontakt z człowiekiem.
Przykładem fauny endemicznej są żółwie słoniowe czy np. Legwan morski z Galapagos, australijskie koala czy australijski rogoząb. Na obszarze Polski największe skupisko roślin endemicznych występuje na obszarach górskich, szczególnie w Tatrach (np. skalnica tatrzańska). Innym przykładem jest brzoza ojcowska.
Inne endemity:
Przeciwieństwem gatunków endemicznych są gatunki kosmopolityczne.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-16 13:29:28