Czytaj więcej"/> Drukuj
Emil_Zola -
Émile Zola (urodzony 2 kwietnia 1840 w Paryżu - zmarł 29 września 1902 w Paryżu), francuski pisarz, główny przedstawiciel naturalizmu.
Podbudowę teoretyczną naturalizmu przedstawił w studium Powieść eksperymentalna (Le roman expérimental, 1880). Jego twórczość to 31 powieści, wiele nowel, dramatów oraz publicystyka.
Najważniejsze dzieło Zoli to 20-tomowy cykl Rougon-Macquartowie. Historia naturalna i społeczna rodziny za Drugiego Cesarstwa opublikowany w latach 1871-1893. Przedstawia ona rozległą panoramę francuskiego społeczeństwa i stanowi ważny dokument o tamtej epoce.
W roku 1898 Zola zaangażował się w obronę francuskiego oficera oskarżonego o zdradę - Alfreda Dreyfusa. Opublikował mianowicie na pierwszej stronie paryskiego dziennika L'Aurore artykuł J'accuse (Oskarżam!). Miał on formę listu otwartego do prezydenta Félixa Faure i zawierał ostrą krytykę francuskiego rządu. Zola zarzucał władzom antysemityzm i niezgodne z prawem skazanie i uwięzienie Dreyfusa.
Ważniejsze dzieła Emila Zoli: Twórczość Zoli wywarła znaczący wpływ na wielu powieściopisarzy XX wieku w Europie i w Stanach Zjednoczonych.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-09 08:23:30