Czytaj więcej"/> Drukuj
W hitlerowskich obozach Auschwitz rozwinięta była zbrodnicza działalność niemieckich lekarzy nazistowskich, w znacznej części należacych do SS. Traktując więźniów jako łatwy i tani materiał doświadczalny, prowadzili oni eksperymenty z zakresu medycyny, patologii i genetyki. Badania te wynikały i służyły ideologicznym celom nazistowskej teorią rasizmu oraz sprzeniewierzały się zupełnie zasadom etyki lekarskiej, której podstawy są zawarte w przysiędze Hipokratesa.
W szczególności takim barbarzyńskimi działaniami były:
* sterylizacja chemiczna polegająca na wprowadzaniu do kobiecych narządów rodnych substancji wywołujących stany zapalne i niedrożność jajowodów; w skrajnych wypadkach powodowało to śmierć, niezależnie od tego część kobiet uśmiercano dla przeprowadzenia sekcji zwłok; doświadczenia na kilkuset kobietach żydowskich w bloku 10 KL Auschwitz przeprowadzał prof. dr Carl Clauberg.
* sterylizacja promieniami Roentgena polegająca na naświetlaniu jąder i jajników, co powodowało rany oparzeniowe o różnym stopniu nasilenia; metoda nie dała wyników uznanych za satysfakcjonujące; doświadczenia na więźniach i więźniarkach żydowskich prowadził w Birkenau dr Horst Schuman.

Pseudomedyczne badania na szeroką skalę były specyficzne dla obozu Auschwitz-Birkenau, i w innych obozach w zasadzie nie występowały.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-08-12 02:18:37