Czytaj więcej"/> Drukuj
right|thumb|
Dworzec Wiedeński w Warszawie
na starej pocztówce.

Dworzec_kolejowy -

Dworzec kolejowy - budynek z rozbudowaną infrastrukturą służącą podróżnym i pracownikom kolei do obsługi ruchu osobowego.
Niektóre dworce są przykładami ciekawej architekury użytkowej.
Przy budynkach dworcowych znajdują się perony, zazwyczaj połączone kładkami lub tunelami z głównym holem dworca. W holu dworca znajdują się rozkłady jazdy pociągów informacja kolejowa, kasy biletowe i poczekalnie. W sąsiedzwie większych dworców w Polsce zazwyczaj znajdują się oddziały Służby Ochrony Kolei.
Dworzec_kolejowy -


W dużych miastach w ramach infrastruktury dworcowej znajdują się sklepy, kafejki internetowe, salony gier, ubikacje oraz bary. Z infrastruktury tej korzysta także poczta, której pracownicy nadają i odbierają przesyłki (w miejscowościach węzłowych następuje przeładunek z wagonów pocztowych).
W mniejszych miejscowościach w Polsce ze względu na trudności finansowe PKP zlikwidowane zostały kasy biletowe, pasażerowie na tego typu dworcach skorzystać mogą jedynie z poczekalni. W większych miastach, dworce kolejowe są także siedliskiem osób bezdomnych.
Spotyka się rozróżnienie (często ze względu na rodzaj pociągów, jakie zatrzymują się) na dworce, stacje i przystanki.
Na dworcach obsługujących różne linie stosuje się rozróżnienia w zależności od rodzaju linii (dworzec linii dalekobieżnych, dworzec podmiejski itp.).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-25 05:46:18