Czytaj więcej"/> Drukuj
Drakula - w oryginale Draculawampir, tytułowy bohater książki autorstwa irlandzkiego pisarza Brama Stokera, wydanej w 1897 roku. Jego imię pochodzi od łacińskiego „draco” , co oznacza „smok” (w jęz. rumuńskim drac).
Pierwowzorem Draculi był rumuński władca Wołoszczyzny Vlad Tepes zwany Palownikiem (zob. nabicie na pal) - syn innego okrutnika Vlada Dracula.

Drakula według Stokera

Dracula z powieści Stokera był pierwszym przedstawicielem wampirzej rasy. Mieszkał w górach Transylwanii, w ponurym zamku górującym nad małym miasteczkiem. Posiadał wszystkie wampirze moce, co czyniło go potencjalnie niezwyciężonym i nieśmiertelnym.

Drakula w popkulturze

Postać Draculi stała się jednym z bardziej znanych symboli w kulturze popularnej. Wizerunek Draculi stworzony przez Brama Stokera i spopularyzowany następnie przez film, stał się utrwalonym typowym wizerunkiem wampira. Oprócz kilkunastu filmów i seriali ekranizujących powieść, do Draculi nawiązywano w wielu innych dziełach, w tym filmach animowanych i grach komputerowych. Do najbardziej znanych odtwórców roli Draculi należą Węgier Bela Lugosi oraz Anglik Gary Oldman.

Ważniejsze ekranizacje

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-24 23:03:40