Czytaj więcej"/> Drukuj
DragonFly BSD to system operacyjny typu uniksowego, z rodziny BSD, niezależna seria oparta na gałęzi 4.x (4.8) systemu FreeBSD, zarazem identyfikujący się jako jego logiczna kontynuacja. Powstał w wyniku odmiennych koncepcji rozwoju linii 5.x FreeBSD. Prace nad systemem rozpoczęły się w czerwcu 2003 roku, oficjalna data narodzin: 16 lipca 2003.
Maskotką DragonFly BSD jest ważka o imieniu Fred (ang. dragonfly), prawidłowa nazwa techniczna DragonFly BSD (pisana przez kapitalizację F) jednak potocznie stosowane są: DragonFly, DFly (zamiennie Dfly), DFBSD, (słowa DragonFlyBSD, DBSD są błędne). Inicjatorem projektu jest Matthew Dillon, znany z napisania kompilatora DICE C dla Amigi.

Informacje techniczne

System zgodny z normą POSIX. Powłoka - każda zgodna z normą POSIX. System plików - FFS, UFS, UFS z rozszerzeniem softupdates. Format binariów ELF. Jądro (kernel) - hybryda.
W trybie ABI można uruchamiać programy skompilowane dla Linuksa, SCO oraz SVR4 (Solaris). Binaria dla systemów BSDI, NetBSD, OpenBSD i FreeBSD są uruchamiane w niezmienionym trybie.
Dostępny jest na architektury x86 (386 bezwzględnie odradzane), czynione są kroki w celu obsługi 64-bitowych procesorów AMD.

Architektura jądra

Kernel DragonFly'a jest hybrydą, zawierającą właściwosci zarówno jąder monolitycznych jak i mikrojąder, której założeniem jest jak najlepsze wykorzystanie cech obu tych technologii. Cechy takie jak wymiana komunikatów w mikrojądrze zwiększają możliwość wykorzystania pamięci chronionej, a także zapewniają powodzenie wykonanywania pewnych zadań krytycznych dla jądra monolitycznego.
Podsystem wymiany komunikatów rozwijany jest podobnie jak te które istnieją w mikrojadrach takich jak Mach, aczkolwiek jest mniej zawiły w konstrukcji. Działa w trybie współbieżnym lub awspółbieżnym, używa tej możliwości w celu osiągniecia jak najlepszej wydajności jaka jest możliwa w danej sytuacji.

Dystrybucja

System darmowy na licencji Open Source. Rozprowadzany na licencji BSD, jako LiveCD. Możliwe jest takze zaktualizowanie systemu z FreeBSD 4.8< (prócz 5.x) do DFly korzystając z repozytorium CVS. Płytę z systemem można takze zakupić. Począwszy od wersji 1.0-RC1 w basesystemie obecny jest instalator. Obecna wersja: RELEASE: 1.2.0.

Plany rozwoju

Rozwijany głównie w kierunku prostej w załozeniach (modularnej, warstwowej), wydajnej obsługi maszyn wieloprocesorowych oraz implementacji przewidywalnie działającego wątkowania (Light Weight Kernel Threading - LWKT), niezawodności i sklalowalności, prostego debugowania w systemach SMP i NUMA oraz klastrach. Planowane jest zaimplementowanie funkcjonalności SSI (silnie zintegrowane klastrowanie). Stworzenie nowego systemu rozprowadzania i aktualizacji aplikacji. Wiele koncepcji rozwoju wywodzi się z AmigaOS.

Zasoby Generalne

Dokumentacja

Przeglądy

Technologie

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-09 08:18:41