Czytaj więcej"/> Drukuj
Dortmund to miasto położone jest w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w Zagłębiu Ruhry. Powierzchnia - 280,3 km². Liczba mieszkańców: 592,2 tys. (Stan: 2004)
Dortmund to znaczący ośrodek przemysłowy. Wydobycie węgla kamiennego, hutnictwo żelaza. Przemysl maszynowy (maszyny górnicze,hutnicze,części okrętowe,elementy mostów), metalowy, elektrotechniczny, elektroniczny, spożywczy (największy były ośrodek produkcji piwa w Europie po München (Monachium) - 6 browarów, w tym Union, Brinkhof´s, Kronen i DAB).
Centrum finansowo-handlowe, z licznymi bankami, towarzystwami ubezpieczeniowymi, firmami handlowymi, giełdami i hurtowniami. Także ważny węzeł kolejowy i drogowy.
Jest siedzibą licznych szkół wyższych, w tym uniwersytetu założonego w 1966 roku,instytutów naukowo badawczych : Maksa Plancka, Spektrochemii i Spektroanalizy, Socjologii, Rozwoju Przestrzennego Miast, a także urzędów - Bezpieczeństwa Pracy i Archiwum Gospodarczego Westfalii.
Z zabytków zachowały się tylko 4 kościoły : Muzea : Inne atrakcje to : Historia :
Pierwsza wzmianka o osadzie zwanej Throtmanni pochodzi z 881r. W 1152 nazwa zmieniona została na Tremonia,a w 1222r. na Dortmunde. 2 lata wcześniej miasto otrzymało status miasta cesarskiego. Od połowy XIV Dortmund był siedzibą związku kupców Westfalii, należąc tym samym do Hanzy. Wojna trzydziestolenia spowodowała upadek jego gospodarki. W 1803 miasto zostało przyłączone do księstwa Nassau, w 1808 do Bergu, a w 1815 do Prus. Od XIX w. nastapił rozwój przemysłu ciężkiego (górnictwa i hutnictwa).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-08-03 19:21:00