Czytaj więcej"/> Drukuj
Debian -
Debian jest projektem stworzenia wolnej dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux przez ochotników na całym świecie. Wewnątrz Debiana istnieją również projekty, mające na celu stworzenie dystrybucji systemu GNU/Hurd, BSD a nawet dystrybucji wolnego oprogramowania na platformę Windows.
Debian cieszy się opinią stabilnego systemu o wysokiej jakości i łatwego do aktualizacji. Jest jednak często krytykowany za zbyt rzadkie wydania wersji stabilnych oraz za trudny w obsłudze instalator.
Debian korzysta z pakietów DEB. Podstawowym instalatorem pakietów jest dpkg - instalator niskiego poziomu obsługiwany z linii poleceń, lub jego bardziej zaawansowany odpowiednik - APT, w którym wiele czynności jest zautomatyzowanych (pobieranie pakietów, rozwiązywanie zależności między pakietami). Do wygodniejszego zarządzania pakietami, Debian dysponuje nakładkami na powyższe narzędzia - dselect oraz nowszy - aptitude.

Historia Debiana

Projekt Debian zapoczątkował w roku 1993 Ian Murdock, wówczas student uniwersytetu. Napisał on Manifest Debiana, w którym apelował o stworzenie otwartej dystrybucji w duchu Linuksa i GNU. Nazwa "Debian" powstała z połączenia imion Murdocka i jego dziewczyny (obecnie żony) Debry [1]
(jest to portmanteau).
Debian powoli rozwijał się i w latach 1994 oraz 1995 - powstały wtedy pierwsze wersje 0.9. Pierwsza wersja 1.x pojawiła się w 1996 roku.
Bruce Perens zastąpił Iana Murdocka w roli koordynatora projektu. Zainicjował on stworzenie kilku ważnych dokumentów (umowy społecznej wraz z Wytycznymi Dotyczącymi Wolnego Oprogramowania) oraz instytucji prawnej (SPI), a także poprowadził projekt aż do wersji ELF/libc5 (1.1, 1.2, 1.3).

Rozwijanie Debiana

Debian jest tworzony przez dużą grupę ochotników komunikujących się ze sobą poprzez szereg list dyskusyjnych (dostępnych również w Usenecie w hierarchii debian.*) oraz system śledzenia błędów. Projekt Debian posiada rozbudowaną strukturę wewnętrzną: z wyborami, konstytucją a także formalnymi dokumentami określającymi zasady postępowania.
Obecnie projekt ten nie jest związany z żadną firmą ani organizacją. Przez krótki okres był powiązany z Free Software Foundation (FSF), która nawet pokrywała część kosztów funkcjonowania projektu. Na bazie Debiana opartych zostało kilka innych dystrybucji: Corel Linux (obecnie XandrOS), Knoppix, Morphix, Ubuntu, MEPIS i inne.

Gałęzie dystrybucji

Debian jest rozwijany jako 3 równoległe gałęzie:
Tworzenie nowej wersji stabilnej polega na zamrożeniu gałęzi testing. Następuje wtedy okres przejściowy, w którym, poza wyjątkowymi przypadkami, do gałęzi testowej nie są dodawane żadne nowe pakiety. Gdy liczba błędów w tak zamrożonej dystrybucji testowej spadnie poniżej akceptowalnego poziomu, wersja testowa jest przemianowywana na stabilną i otrzymuje swój numer wersji. Poprzednia dystrybucja stabilna staje się dystrybucją archiwalną, jednak wsparcie od strony bezpieczeństwa zapewniane jest jeszcze przez jakiś czas.
Ze względu na nacisk na bezpieczeństwo i specyficzny cykl rozwoju produktu, stabilne wersje Debiana pojawiają się relatywnie rzadko.
Obecnie rozwijane gałęzie (czerwiec 2005) to:
Nazwa kodowa dystrybucji niestabilnej - "sid" jest niezmienna - Sid to, w filmie Toy Story, chłopiec psujący zabawki. Można ją również rozwinąć w sformułowanie Still In Development (ang. ciągle rozwijany).

Nazwy wersji Debiana

Kolejne wersje Debiana, od początku projektu noszą nazwy będące imionami bohaterów filmu Toy Story.

Zgłaszanie błędów

Aby zgłosić błąd należy wysłać email pod adres submit@bugs.debian.org mający postać:
Package: nazwa programu
Version: numer wersji w której wystąpił błąd
Severity: waga błędu, jedna z wartości: wishlist, minor, normal, important, serious, grave lub critical

opis problemu

Wypełnianie zgłoszeń można zrealizować również dzięki programowi reportbug.

Strony projektu

Inne strony związane z projektem

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-24 22:39:19