Czytaj więcej"/> Drukuj
DOS (ang. Disk Operating System) - rodzina systemów operacyjnych, często utożsamiana z najstarszym systemem operacyjnym komputerów IBM-PC i zgodnych, który powstał ok. 1980 roku.
Na komputerach PC dalej jest używany np. w księgowości. Pracuje w trybie znakowym, ale programy mogą pracować w trybie graficznym o ile na to pozwala karta graficzna. Istnieją także nakładki graficzne, np. w MS-DOS jest to DOSShell (od wersji 5.0) lub DOS Navigator.
Rolę nakładki na MS-DOS spełniały również wczesne wersje systemu Microsoft Windows. Późniejsze wersje (od 3.0 wzwyż oraz seria 9x) trudno nazwać nakładkami, jako że tworzyły one odrębną platformę programistyczną, ale mimo wszystko - wszystkie one z Millennium Edition włącznie startowały z poziomu DOS i były z nim zgodne w dół. Zmieniło się to dopiero wraz z upowszechnieniem systemów Windows opartych o jądro Windows NT.
Sam DOS nie był systemem wielozadaniowym i, co za tym idzie, nie posiadał wbudowanego zarządzania pamięcią i ochrony pamięci. Ze względu na te braki nie był to system bezpieczny.
Programów DOS-owych można także używać w Linuksie dzięki emulatorowi DOSBox lub DOSemu. DOSemu jest tylko maszyną wirtualną i do działania wymaga którejś z wersji DOS-a, np. FreeDOS-a.
Ważniejsze systemy tej klasy:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-27 07:41:26