Czytaj więcej"/> Drukuj
Czyngis-chan -
Czyngis-chan, Temudżyn (ok. 1155-1227) władca mongolski, twórca i długoletni dowódca Wielkiej Ordy, która za jego życia podbiła cały Wielki Step, najechała prawie wszystkie kraje graniczące z Wielkim Stepem, a po jego śmierci uległa szybkiemu rozpadowi na kilka mniejszych ord, z których część przekształciła się poźniej w państwa. Założyciel mongolskiej dynastii Yuan.
Był synem Jisugej-bagadura dowódcy jednej z wielu małych ord mongolskich. Po śmierci ojca zjednoczył wszystkie inne ordy mongolskie, tworząc dobrze zorganizowaną strukturę państwowo-wojskową znaną jako Wielka Orda. W czasie zjazdu Mongołów nad Ononem (tzw. kurułtaj) w 1206 przyjął tytuł Czyngis-chana (Wielkiego wodza Mongołów) w Europie uznany za jego imię.
Jego droga do zjednoczenia Mongołów była bardzo trudna. Po śmierci ojca został wygnany razem z braćmi oraz matką. Żyli w nędznych warunkach. Pewnego razu przyłapawszy przyrodniego brata na podkradaniu jedzenia przebił mu szyję strzałą. Gdy odwiedziła go jego narzeczona z dzieciństwa wszystko się odmieniło. Zapożyczył trochę wojska od teścia, odbił własne plemię, a następnie stopniowo zdobywał całą resztę stepowych obszarów środkowej Azji.
Warto wspomnieć również o wyprawie na Japonię, nieudanej tylko z powodu nieszczęśliwego wypadku. Otóż wypływająca z wybrzeży Mandżurii flota mongolska została zatopiona tuż przy brzegach Japonii przez tajfun.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-28 09:33:44