Czytaj więcej"/> Drukuj
Częstochowa jest to miasto w województwo śląskie|województwie śląskim
, powiat grodzki Częstochowa, stolica powiatu ziemskiego częstochowskiego. Jest położone nad Wartą, w północnej części Wyżyna Krakowsko-Częstochowska| Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej
.
---Sidenote START---
Chorągiew Częstochowy Herb Częstochowy
Informacje
Samorząd miejski Rada miasta Częstochowy
Prezydent Tadeusz Wrona
Powierzchnia: 160 km²
Populacja: 248 894
Gęstość zaludnienia: 1 568/km²
Współrzędne geograf.: 50°48'N 19°07'E
Wysokość n.p.m. -
Kod telefoniczny: (+48) 34
Kod pocztowy: od 42-200 do 42-229 oraz 42-280
Domena: czest.pl
Tablice rejestracyjne SC, SCZ
Oficjalna strona www.czestochowa.um.gov.pl

Dane statystyczne

Liczba mieszkańców: 248894 (30 VI 2004).
Struktura zawodowa ludności:
Powierzchnia gminy Częstochowa: 159,6 km2.

Rzeki

Nazwa rzeki% długości rzeki na terenie miasta do długości całkowitej
Brzezinka63%
Gorzelanka26%
Konopka46%
Kucelinka100%
Sobuczyna49%
Stradomka47%
Szarlejka38%
Warta1,9%

Historia

Częstochowa powstała w XIII wieku. Prawa miejskie nadano przed rokiem 1377, a w roku 1502 miała miejsce lokacja na prawie magdeburskim. Klasztor w XVII wieku uczyniono twierdzą, która skutecznie stawiła opór wojskom szwedzkim podczas Potopu w 1655 roku. Po III rozbiorze trafiła się Prusom (została częścią regionu Neue Schlesien). Po 1807 roku włączono ją do Księstwa Warszawskiego, a później Królestwa Kongresowego. Początkowo istniały Stara Częstochowa i Częstochówka (prawa miejskie od 1717 jako Nowa Częstochowa), które zostały połączone w 1826. W okresie tym (1819) został również wytyczony przez inżyniera wojskowego Jana Bernharda najważniejszy trakt miejski – Aleja Panny Maryi (obecnie Aleja Najświętszej Maryi Panny). W związku z położeniem przy kolei warszawsko-wiedeńskiej (1846) i obecnością złóż rud żelaza (obecnie nie eksploatowane) od roku 1870 zaczął w Częstochowie rozwijać się przemysł – metalowy (Huta Częstochowa, której budowę zainicjował Bernard Hantke), włókienniczy i papierniczy. W okresie dwudziestolecia międzywojennego przemysł podupada. Od 1925 w Częstochowie mieści się siedziba biskupstwa. Podczas okupacji niemieckiej Częstochowa była częścią Generalnego Gubernatorstwa i nosiła nazwę Tschenstochau. Około 40 tys. Żydów z Częstochowy zostało zgładzonych przez Niemców podczas holokaustu. Po II wojnie światowej rozbudowa Huty, która zyskała imię Bolesława Bieruta (po 1989 r. wróciła do pierwotnej – Huta Częstochowa) spowodowała dynamiczny rozwój miasta. Stolica województwa częstochowskiego w latach 1975–1998. Ze względu na rozwój rzemiosła, zwłaszcza pamiątkarskiego, była nazywana „małą Norymbergą”.

Podział miasta na dzielnice


Sport

Turystyka

Częstochowa -
Częstochowa -
Turystyka w Częstochowie związana jest głównie z ruchem pielgrzymkowym do obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze ([1]). Sam zespół klasztorny pozostaje zarazem największym, najbardziej prestiżowym i najczęściej odwiedzanym z częstochowskich zabytków.
Ciekawa jest także pozostała zabudowa sakralna Częstochowy z neogotycką archikatedrą pw. Świętej Rodziny (zbudowaną w latach 1901-1927), kościołami św. Jakuba (będącego pierwotnie cerkwią prawosławną) i św. Zygmunta (usytuowanego na początku Alei NMP) na czele. Szczególnie ważnym zabytkiem o charakterze religijnym jest cmentarz żydowski w dzielnicy Zawodzie.
Interesująca jest także XIX-wieczna zabudowa ulicy 7 Kamienic oraz rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej w dzielnicy Raków.
Działalność muzealną prowadzi głównie Jasna Góra i Muzeum Częstochowskie. Do pozostałych instytucji muzealnych Częstochowy należą: Wycieczki po Częstochowie łączone są często ze zwiedzaniem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd.

Kultura

Częstochowa -
Do najważniejszych instytucji kulturalnych Częstochowy należy Filharmonia ([4]) i Teatr Dramatyczny ([5]). Z kulturalną działalnością związany jest także Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” ([6]), który jest głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.
W mieście działa także od 1991 kino studyjne Ośrodka Kultury Filmowej ([7]), a także – po kilkuletniej przerwie, uruchomione w grudniu 2004 roku – kino Cinema City „Wolność”([8]).
Miejska Galeria Sztuki ([9]) zajmuje się wystawianiem malarstwa, rzeźby, grafik i fotografii – kładąc szczególny nacisk na dzieła współczesne. Szczególnie znana jest wystawa prac Zdzisława Beksińskiego. Wystawianiem i kolekcjonowaniem dzieł plastycznych zajmuje się również Muzeum Częstochowskie.
Nietypowym pomysłem jest zorganizowana po raz pierwszy w październiku 2004 roku Noc kulturalna, w czasie której za jednorazową opłatą w wysokości kilku złotych można zakupić karnet pozwalający uczestniczyć w przygotowanych specjalnie na tę noc spektaklach, koncertach muzyki poważnej i rozrywkowej, wystawach itd. W przygotowanie tej imprezy angażuje się większość z wymienionych powyżej instytucji, niektóre puby i restauracje z centrum miasta i inne. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców Częstochowy do uczestnictwa w imprezach kulturalnych.
W Częstochowie działa Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego ([10]) oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Żebrowskiego ([11]). Na terenie miasta działalność prowadzi także kilka ognisk muzycznych dla dzieci i młodzieży oraz Społeczna Szkoła Baletowa.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-12-05 23:06:03