Czytaj więcej"/> Drukuj
Cornelii Cinna gałąź rzymskiego rodu patrycjuszowskiego Korneliuszy.

Lucjusz Korneliusz Cynna k.87

Lucjusz Korneliusz Cynna (Lucius Cornelius Cinna) polityk rzymski, jeden z przywódców popularów, popierał Mariusza w jego walce z Sullą. Był jego legatem w wojnie z germańskim plemieniem Marsów. Został wybrany na konsula w 87 p.n.e. pomimo opozycyjnego wobec Sulli stanowiska. Złożył na ręce tego ostatniego przysięgę, że nie będzie występował przeciwko jego reformą. Jednak gdy Sulla poprowadził swoje legiony do Grecji na wojnę z Mitrydatesem Cynna wystąpił z antysullańskimi propozycjami. Spotkał się ze sprzeciwem kolegi w urzędzie, Gnejusza Oktawiusza, pod którego przywództwem optymaci zmusili Cynnę do opuszczenia Rzymu, ogłosili go wrogiem państwa i mianowali na jego miejsce konsulem zastepczym Lucjusza Korneliusza Merulę. Cynna zebrał w Italii wojska, połączył się z przybyłym z Afryki Mariuszem i jego zwolennikami i razem ruszyli na Rzym. Opór stawiły siły pod dowództwem Pompejusza Strabona ale po jego śmierci na zarazę Cynna i Mariusz bez przeszkód opanowali miasto. Doszło do rzezi zwolenników Sulli. Zginęli między innymi obaj konsulowie: Gnejusz Oktawiusz i Lucjusz Korneliusz Merula a także Lucjusz Juliusz Cezar konsul 90 i Gajusz Juliusz Cezar Strabon. Cynna i Mariusz zostali wybrani na konsulów na rok 86 p.n.e. Wkrórce po objęciu swojego siódmego konsulatu Mariusz zmarł i Cynna pozostał samodzielnym przywódcą popularów, sprawując w latach 86-84 konsulat i mając faktyczną nieograniczoną władzę. Kiedy Sulla pokonał Mitrydatesa i szykował się do powrotu do Rzymu, Cynna poprowadził swoje wojska mu naprzeciw. Został jednak zamordowany przez własnych żołnierzy w czasie rebelii do której doszło w Brundyzjum, przy przeprawie przez Adriatyk.
Dzieci:

Lucjusz Korneliusz Cynna pr.44

Lucjusz Korneliusz Cynna (Lucius Cornelius Cinna) polityk rzymski, syn Lucjusza Korneliusza Cynny k.87. Był pretorem w 44 p.n.e. Nie biorąc udziału w spisku, po zamorowaniu Cezara oficjalnie wyraził aprobatę dla czynu spiskowców. Demonstacyjnie zdjął insygnia pretorskie, jako nadane przez tyrana. Wywołał tym taką nienawiść tłumów, że w czasie pogrzebu Cezara zamordowano Gajusza Helwiusza Cynnę, z powodu nazwiska pomyłkowo uznanego za pretora Cynnę.

Lucjusz Korneliusz Cynna k.32

Lucjusz Korneliusz Cynna (Lucius Cornelius Cinna) polityk rzymski, konsul zastępczy w 32 p.n.e., być może identyczny z pretorem w 44 p.n.e.. Zięć Pompejusza Wielkiego jako mąż Pompei. Dzieci:

Gnejusz Korneliusz Cynna Magnus

Gnejusz Korneliusz Cynna Magnus (Cnaeus Cornelius Cinna Magnus) syn Lucjusza Korneliusza Cynny k.32, wnuk Pompejusza Wielkiego, stąd przydomek Magnus. Polityk rzymski, spiskował przeciwko cesarzowi Augustowi, został jednak przez niego wspaniałomyślnie ułaskawiony, a później nawet mianowany konsulem w 5 n.e. Ten Cynna jest bohaterem tragedii Piotra Corneille "Cinna".

Kornelia

Kornelia (Cornelia) córka Lucjusza Korneliusza Cynny k.87. Żona od 84 Cezara, matka jego córki Julii. Zmarła w 68 p.n.e.

Kornelia Pompeja Magna

Kornelia (Cornelia) córka Lucjusza Korneliusza Cynny k.32.
Małżeństwa i dzieci:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-08 19:11:15