Czytaj więcej"/> Drukuj
Cymbrowie – (Cimbri) lud prawdopodobnie pochodzenia germańskiego, wywodzący się z Półwyspu Jutlandzkiego. Pochodzenie Cymbrów nie jest jednoznacznie ustalone, ponieważ imiona ich wodzów noszą celtyckie brzmienie: Boiorix, Lugins, Claodicus, Ceasorix.
Pod koniec II w. p.n.e. podjęli wędrówkę na południe Europy. Przeprawili się przez Dunaj i w 113 p.n.e. pokonali pod Noreią dwa próbukące ich zatrzymać rzymskie legiony. Następnie skierowali się na zachód i wspólnie z Helwetami przekroczyli Ren, po czym weszli do Galii. W 105 p.n.e. razem z Teutonami pobili w bitwie pod Arausio dwie rzymskie armie (dzisiejsze Orange). Po tej bitwie przed Cymbrami i Teutonami stanęła otworem cała Galia, którą niemiłosiernie złupili. W okolicach Namur Cymbrowie zbudowali warownię Aduatuca, w której zostawili 6 tys. wojowników na straży swoich zdobyczy. Następnie Cymbrowie zainteresowali się Iberią, z której zostali w 103 p.n.e. wyparci przez Celtyberów. W 101 p.n.e. rzymski wódz Mariusz rozbił Cymbrów pod Vercellae, gdy próbowali wedrzec się do Italii.
Po tej bitwie Cymbrowie zniknęli z kart historii, zostawiając, jako ślad swojej wędrówki, plemię Aduatuków w okolicach Namur.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-23 23:15:11