Czytaj więcej"/> Drukuj
Coventry -
Coventry, miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie West Midlands, położone na wschód od Birmingham.
Liczba mieszkańców: 304,7 tys. (2002), co czyni Coventry 9. miastem Anglii.
Według tradycji podaje się, że Coventry datuje się od roku 1043, kiedy Leofric, książę Mercji założył tu benedyktyńskie opactwo.
Prawa miejskie miasto uzyskało w 1153 roku.
W średniowieczu Coventry było znane jako ważny ośrodek tkactwa. Tkaniny z Coventry, szczególnie wełniane były poszukiwanym towarem w całej średniowiecznej Europie. W XIV wieku miasto przeżywało rozkwit i stało się 4 co do wielkości miastem Anglii. Na początku 2. połowy wieku zostało otoczone murami miejskimi. W XVI wieku nadeszły ciężkie czasy dla tkactwa i miasto podupadło.
Podczas wojny domowej Coventry wsparło siły Parlamentu, w wyniku czego król Karol II rozkazał zniszczyć mury miejskie Coventry.
W XVIII i XIX wieku z nastaniem prosperity włókiennictwa i rewolucji przemysłowej miasto zaczęło dynamicznie się rozwijać. Rozwój demograficzny miasta: W XX wieku Coventry stało się centrum angielskiego przemysłu maszynowego i motoryzacyjnego. W okresie II wojny światowej miasto zostało poważnie zniszczone przez naloty niemieckiego lotnictwa. Najpoważniejsze naloty miały miejsce 14 listopada 1940 roku.
Dla upamiętnienia ciężkich bombardowań z 1940 r. pozostawiono jako pomnik ruiny zburzonej katedry z XIV wieku. Obok wzniesiono na nowowybudowaną katedrę.
Po wojnie losy Coventry były zmienne. Początkowo podniosło się z ruin i rozwinęło, by w czasie recesji popaść w kłopoty. Pod koniec XX wieku rozpoczęła się stopniowa odbudowa potencjału gospodarczego miasta.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-25 20:41:32