Czytaj więcej"/> Drukuj
Clermont-Ferrand miasto w środkowej Francji, stolica regionu Owernia, prefektura departamentu Puy-de-Dôme. Zamieszkuje je 137,3 tys. mieszkańców (2003), co daje mu 22. pozycję wśród miast francuskich. Położone jest u stóp pasma wygasłych wulkanów Masywu Centralnego, z których najbardziej znany jest, położony w odległości 13 km od miasta, Puy de Dôme (1465 m n.p.m.).

Historia

Clermont-Ferrand -

Nazwa miasta powstała przez połączenie nazw dwóch miast, które zostały połączone w roku 1630: Clermont i Montferrand. Clermont jest jednym z najstarszych miast kraju. Było świadkiem słynnej bitwy o twierdzę Gergowia pomiędzy Galami, pod wodzą Wercyngetoryksa, oraz Rzymianami, pod wodzą Juliusza Cezara. Zdobyta przez Rzymian galijska osada, późniejsze Clermont, przyjęła nazwę Augustonometum.
W Clermont w czasie synodu w 1095 zapadła decyzja o podjęciu pierwszej krucjaty w celu uwolnienia Jerozolimy spod dominacji muzułmańskiej.
W mieście tym żył i pracował matematyk i filozof Blaise Pascal.

Zabytki

Przemysł

Najbardziej znanym przedsiębiorstwem z Clermont-Ferrand jest producent opon Michelin, który jest jednym z liderów przemysłu gumowego na świecie. Znany jest też z wydawania przewodników dla turystów zmotoryzowanych. Fabryka Michelin zajmuje całą dzielnicę miasta, między dwoma historycznymi dzielnicami Clermont i Montferrand.

Edukacja

Miasto jest znaczącym ośrodkiem akademickim w tej części kraju. Znajdują się tu dwa uniwersytety: Université Blaise Pascal oraz Université d'Auvergne.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-02 08:04:46