Czytaj więcej"/> Drukuj
Ciśnienie atmosferyczne to ciśnienie jakie wywiera atmosfera Ziemi na znużone w niej ciała. Ciśnienie atmosferyczne jest też standardową wielkością ciśnienia równą 1013,25 hPa, która odpowiada średniemu ciśnieniu powietrza na poziomie morza. Większość maszyn konstruowane jest, tak aby pracowały poprawnie właśnie przy takim ciśnieniu. Jeżeli w technice używany jest termin ciśnienia atmosferycznego, to oznacza on średnie ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza. W niektórym systemach metrologicznych używa się jednostki ciśnienia nazywanej atmosferą, która odpowiada ciśnieniu atmosferycznemu.
Występowania ciśnienia atmosferycznego jest skutkiem ciężaru jaki wywiera słup gazu znajdujący się ponad znużonym w powietrzu obiektem. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, każda objętość powietrza ma pewną niewielką masę. Jeżeli znajduje się ona ponad ciałem, to przyciąganie grawitacyjne wytwarza siłę. Rozkłada się ona równomiernie na powierzchni każdego zanurzonego w powietrzu ciała. Słup powietrza nad dorosłym mężczyzną mam masę ok. 1,5 t. Cały czas kiedy porusza się on w powietrzu taka ilość gazu “leży mu na ramionach”.
Początkowo może się to wydawać nonsensem, jednak w naszych ciałach też istnieje wewnętrzne ciśnienie, które równoważy działanie ciśnienia atmosferycznego. O rzeczywistym znaczeniu tej 1,5 tony powietrza można się łatwo przekonać. Wystarczy skorzystać z rakiety i wydostać się ponad słup powietrza, aby równowaga ciśnienia została zburzona. Bez ton powietrza złożonych na ramionach ciało człowieka wystawione na kosmiczną próżnię zamienia się w martwy korpus.
Używana w technice wartość ciśnienia atmosferycznego odpowiada średniej na poziomie morza. Zmiana wysokości oraz przemiany energetyczne w atmosferze mogą zmienić wartość ciśnienia atmosferycznego. Najniższe ciśnienie na poziomie morza o wartości 870 hPa jakie kiedykolwiek zarejestrowano wystąpiło w tajfunie Tip dnia 12 października roku 1979 na Północnym Pacyfiku. Najwyższe ciśnienie atmosferyczne 1083,8 hPa, jakie kiedykolwiek zmierzono pojawiło się 31 grudnia 1968 w miejscowości Agata na terenie Zachodniej Syberii w Rosji [1].
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-05 18:12:31