Czytaj więcej"/> Drukuj

Chylonia – największa pod względem liczby mieszkańców dzielnica Gdyni – ponad 29 000 osób. Zabudowa: głównie bloki mieszkalne (na południe od torów kolejowych) oraz przemysłowa (na północ).

Położenie

Graniczy z dzielnicami: Cisową, Pogórzem, Pustkami Cisowskimi, Demptowem i Leszczynkami. Swoimi granicami obejmuje tereny wzdłuż ul. Morskiej (d. Czerwonych Kosynierów, głównej arterii komunikacyjnej miasta) od wysokości ul. Komierowskiego do ul. Południowej. Rozciąga się na północ obejmując ul. Hutniczą oraz okolice ul. Kartuskiej do wysokości ul. Swarzewskiej. Swój początek ma w niej ważny ciąg komunikacyjny – Obwodnica Trójmiasta.

Rys historyczny

Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana w 1414 roku. Historyczne nazwy Chyloni to: Kylow, Chyłowo i – w okresie okupacji hitlerowskiej – Kielau. W czasach zaboru pruskiego wieś stanowiła duży folwark. W granice Gdyni, mimo sprzeciwów Rady Gminnej, wieś włączona została w 1930 roku. Najstarsza część Chyloni znajduje się w okolicach kościoła pw. Św. Mikołaja (obecny budynek pochodzi z XIX w.) – ta część dzielnicy jest dziś często błędnie zaliczana do pobliskich Leszczynek (z powodu istnienia w tej części dzielnicy stacji kolejowej: Gdynia Leszczynki). Budowa pod koniec XIX stulecia dworca kolejowego spowodowała rozbudowę wsi w kierunku zachodnim i powstanie obecnego centrum Chyloni – nazywanego wówczas Chylońską Piłą. Do dziś w Chyloni zachowało się wiele budynków z przełomu XIX i XX wieku.

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-20 13:24:11