Czytaj więcej"/> Drukuj

Chicago jest miastem w USA, nad jeziorem Michigan w stanie Illinois. Liczy 2926 tys. mieszkańców (zespół miejski 8273 tys., obszar metropolitalny (sięgający od granicy Wisconsin po Gary w Indianie) liczy ponad 9 mln - trzeci w kraju). Wielki ośrodek różnorodnego przemysłu (spożywczego, maszynowego, elektronicznego), największy węzeł kolejowy na półkuli zachodniej i drugi co do ruchliwości port lotniczy świata (O'Hare - 74,8 mln pasażerów w 2001 roku). Największe po Warszawie skupisko ludności polskojęzycznej (ponad 1,3 mln osób polskiego pochodzenia, w tym około 250 tys. mówiących po polsku); największe na świecie skupisko Polonii, siedziba władz centralnych Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA), Związku Narodowego Polskiego (ZNP), Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego (PRCU), Zwiazek Polek w Ameryce (ZPA), Związku Podhalan w Ameryce Północnej (ZPAP) i wielu innych organizacji. ZNP jest właścicielem stacji radiowej WPNA 1490 oraz wydawcą gazety codziennej "Dziennik Związkowy" ("Polish Daily News") założonej w roku 1908.

Historia

Na początku drugiej połowy XVIII wieku okolice przyszłego Chicago były zamieszkane wyłącznie przez Indian, głównie z plemienia Powatomi które wyparło z okolicy inne plemiona (Miami, Sauk i Fox). Pierwszym nieindiańskim osadnikiem był czarnoskóry Jean Baptiste Point du Sable, który pochodził z Haiti i osiedlił się w okolicy między 1770 i 1780. Stany Zjednoczone uzyskały terytorium przyszłego miasta w wyniku traktatu zawartego w Greenville w 1795 z Indianami. W 1803 Amerykanie wybudowali na terenie obecnego miasta Fort Dearborn. W 1812 podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej załoga fortu została zmasakrowana przez Indian.
Pierwsze dekady XIX wieku były okresem intensywnego osadnictwa w nowo utworzonych amerykańskich stanach na zachód od Appalachów. Stan Illinois, w którym leży Chicago, wszedł do Unii w 1818.
Chicago -

12 sierpnia 1833 Chicago, które miało wtedy 350 mieszkańców, otrzymało prawa miasteczka. Siedem lat później miasto miało już 4000 mieszkańców. 4 marca 1837 Chicago otrzymało prawa miejskie. W 1848 otwarto kanał łączący Jezioro Michigan z rzeką Missisipi, który miał swój początek w Chicago. W 1853 otwarto pierwszą linię kolejową między Chicago i miastem Freeport w Illinois. W następnych latach szybki rozwój kolei stworzył w Chicago jeden z najważniejszych węzłów kolejowych w Stanach Zjednoczonych. Ze swoimi doskonałymi połączeniami transportu wodnego, kolejowego a potem lotniczego, miasto stało się i jest do dzisiaj jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych i transportowych w Stanach Zjednoczonych.
W 1857 Chicago było już największym miastem na północnym-wschodzie ówczesnych Stanów Zjednoczonych i miało ponad 90 tys. mieszkańców. Miasto borykało się z typowymi problemami związanymi z szybkim rozrostem, które jednak były stopniowo rozwiązywane przez inwestycje w infrastrukturę.
W 1871 duża część miasta została zniszczona w ogromnym pożarze, jednej z największych katastrof XIX wieku. Przyczyna pożaru jest trudna do ustalenia. Są teorie, że pożar wywołały spadające na Chicago odłamki komety von Bieli, choć tradycyjna wersja mówi o lampie kopniętej przez krowę. Miasto miało wtedy już 300 tys. mieszkańców i około 100 tys. z nich straciło dach nad głową, a 250 zginęło. To nieszczęście dało okazję do zaprojektowania i zbudowania nowego miasta z nowymi rozwiązaniami urbanistycznymi i architektonicznymi. Szybka odbudowa rozpoczęła się prawie natychmiast, i już po trzech latach trudno było znaleźć w mieście ślady pożaru. Nowe budynki w centrum miasta były wybudowane z cegły i kamienia, zastępując w większości drewniane budynki spalone w pożarze. Nowa architektura była niezwykle oryginalna, i nowy "styl chicagowski" miał wpływ na rozwój wielu innych miast na świecie. Pierwszy na świecie drapacz chmur został zbudowany w Chicago w 1885.
Pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku miasto rozwijało się bardzo gwałtownie nawet według amerykańskich norm, głównie z powodu napływu ogromnej rzeszy imigrantów z Europy. W 1900 miasto miało 1,698 mln mieszkańców, a w 1910 już 2,185 mln mieszkańców.
Chicago -
.

Chicago -
.

Ciekawostki

Chicago przez lata rywalizowało z Hamburgiem o to, które z miast posiada większy cmentarz. Chicagowski okazał się drugi pod względem wielkości.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-19 23:19:52