Czytaj więcej"/> Drukuj
Byk
Byk_(gwiazdozbiór) -
Nazwa łacińska Taurus
Dopełniacz łaciński Tauri
Skrót nazwy łacińskiej Tau
Rektascensja 4 h 30 m
Deklinacja +15°
Szerokość geograficzna, na której jest widoczny od 75° S do 90° N
Powierzchnia 797 stopni kw.
Ilość gwiazd o obserwowanej wielkości gwiazdowej < 3 3
Najjaśniejsza gwiazda
 - Wielkość gwiazdowa
Aldebaran (α Tauri)
0,87
Roje meteorów |-- Gwiazdozbiory sąsiadujące Byk (łac. Taurus, dopełniacz Tauri, skrót Tau) to duży i wyraźny gwiazdozbiór nieba północnego, leżący w pobliżu równika niebieskiego. Jest to jedna z konstelacji zodiakalnych. Linia ekliptyki przechodzi w tym gwiazdozbiorze między formacją Plejad, a "głową byka".
Konstelacja ta przedstawia byka, którego postać, wedle mitologii greckiej przybrał Zeus, aby porwać fenicką księżniczkę Europę.

Najważniejsze obiekty

Najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Byka jest Aldebaran - czerwony olbrzym 40 razy większy od Słońca i jednocześnie jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie (14. pod względem jasności).
Aldebarana otacza najbliższa oficjalnie rozróżniana gromada otwarta - Hiady, której najjaśniejsze gwiazdy, wraz z Aldebaranem, tworzą głowę byka. Hiady są oddalone od nas o około 150 lat świetlnych. Do gromady tej nie zalicza się samego Aldebarana, bo mimo, że na niebie widoczny jest na tle gromady, to jednak znajduje się dużo bliżej.
Nieopodal Hiad, znajduje się druga, chyba najbardziej znana gromada otwarta, a zarazem jeden z najłatwiej zauważalnych obiektów na niebie - Plejady, których układ przypomina trochę kształt Małego Wozu. Plejady są od nas oddalone o około 450 lat świetlnych.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-25 06:16:18