Czytaj więcej"/> Drukuj
Bumerang -

Bumerang - broń w kształcie przypominającym banana, stosowana prawdopodobnie zarówno do polowań jak i do walki. Wprawdzie przyjęło się uważać, że właściwie rzucony bumerang wraca, ale nie jest to prawdą. Wracają przede wszystkim bumerangi ćwiczebne, bumerang-broń jest zbyt duży i ciężki by powrócić.

Dane techniczne

Najstarszy na świecie bumerang odkryto w 1985 roku w Polsce, w jaskini Obłazowa, w przełomie Białki. Bumerang wykonany był z ciosu mamuta, w dodatku miał ornament i ślady pokrycia czerwonym barwnikiem. Po przeprowadzeniu testów stwierdzono, że jest to broń podobna do tej, jaką jeszcze dziś posługują się australijscy aborygeni. Jego wiek oceniono na 24 tysiące lat. Badania prowadził doc. dr hab. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie.
Nie jest to jedyne sensacyjne odkrycie z tej jaskini, która wg niektórych pełniła w okresie paleolitu górnego funkcje sanktuarium. Badań zaniechano z powodu braku funduszów.
Najstarszy bumerang australijski jest wykonany z drewna i liczy 10 tysięcy lat. Pierwszy opis bumerangu (1770) zawdzięczamy angielskiemu przyrodnikowi Josephowi Banksowi, członkowi wyprawy Cooka.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-08 10:32:09