Czytaj więcej"/> Drukuj
Bulterier to rasa psów powstała w Anglii pod koniec XIX wieku z połączenia buldoga angielskiego i teriera. Ojcem białych bulterierów nazywany jest James Hinks, który do mieszanki buldoga i teriera wprowadził jeszcze krew białego teriera (dziś rasa wymarła). Po białym terierze ówczesny bulterier odziedziczył białą maść, ponadto poprawiła się znacznie budowa anatomiczna dotychczasowych bulterierów. Pierwszy opis mogący być prototypem wzorca powstał w 1872 roku. Uwzględniał już jajowaty kształt głowy, nieosiągnięty jeszcze wówczas w praktyce.
Rasa początkowo wykorzystywana była do walk psów (zarówno z psami jak i z innymi zwierzętami). Psy o mocnej budowie, muskularne, proporcjonalne, żywe o bystrym, inteligentnym i zdeterminowanym wyrazie. Charakterystyczny profil głowy nie pozwala pomylić bulteriera z innymi terierami typu Bull.
Bulterier jest zrównoważony, dający się podporządkować. Swym wyglądem wzbudza respekt, nie rzadko obawę, jest jednak wyjątkowo przyjazny ludziom, może mieć problemy z zaakceptowaniem innych zwierząt w domu o ile nie jest do nich przyzwyczajany od szczenięcia lub umiejętnie socjalizowany w okresie późniejszym. Nie mają problemów z zaakceptowaniem dzieci - kochają ludzi i dużych i małych.
Wzorzec FCI
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-22 08:54:08