Czytaj więcej"/> Drukuj
{{Rostab_rodzaj|Rodzaj=Brzoza|łacińska=Betula L.|Domena=eukarioty |Królestwo=rośliny|Podkrólestwo=naczyniowe|Nadgromada=nasienne |Gromada=okrytonasienne|Klasa=dwuliścienne|Podklasa=oczarowe |Rząd=brzozowce|Rodzina=brzozowate |Obrazek=
Brzoza -
}} '
Brzoza (Betula L.), Sp. Pl. 2:982, 1753; Gen. Pl. ed. 5, 433, 1754. - rodzaj drzew i krzewów należący do rodziny brzozowatych. Obejmuje około 35-60 gatunków - różnica w ocenie ilości gatunków jest m. in. wynikiem łatwego tworzenia mieszańców międzygatunkowych o trudnym do ustalenia statusie taksonomicznym. Występuje w stanie dzikim w strefach umierkowanej, borealnej i arktycznej Europy, Azji i Ameryce Północnej; centrum różnorodności gatunkowej i prawdopodobne miejsce powstania rodzaju znajduje się w północnej Eurazji. W Polsce najpospolitszym gatunkiem jest brzoza brodawkowata (Betula pendula Ehrh.) występująca w lasach zarówno na niżu jak i w górach.
Brzoza -
- liście i kora
Brzoza -
- liść

Opis

Pień i gałęzie
Korowina na pniach zazwyczaj gładka, łuszcząca się poziomo cienkimi płatami biała (najczęściej), żółtawa, ciemnowiśniowa lub czarna. Młode gałązki okrągławe. Pączki okryte 5-6 łuskami.
Drewno
Zwane czeczota, nie jest zbyt trwałe, ale posiada wysokie własności mechaniczne.
Liście
Opadające na zimę, skrętoległe, ogonkowe, zwykle jajowate, rzadziej okrągławe, piłkowane, wyjątkowo słabo klapowane, żółte w jesieni.
Kwiaty
Rośliny jednopienne. Kwiaty w kotkach. Kwiaty męskie siedzące, wykształcone już w jesieni i zimujące, nie okryte łuskami pylniki bez włosków na szczycie. Kwiaty żeńskie na szypułkach, umieszczone na bocznych krótkopędach, przez zimę ukryte w pąkach, rozwijają się na wiosnę wraz z liścmi. Kwitnienie w kwietniu-maju.
Owoce
Drobne orzeszki opatrzone dwoma błonkowatymi skrzydełkami (czasem niepozornymi), osadzone w kątach trójklapowych łusek, które odpadają wraz z dojrzałymi owocami - cały kwiatostan rozsypuje się. Owoce dojrzewają zazwyczaj w lipcu-początku września.
Odróżnia się
od grabu i leszczyny kwiatami żeńskimi zebranymi w kotki, a nie występującymi w luźnych gronach (grab) lub po 2 (leszczyna) od olszy zaś nie drewniejącymi i odpadającymi z owocami łuskami kwiatów żeńskich i okrągłymi w przekroju młodymi gałązkami.

Uprawa

Metody rozmnażania:

Wymagania

Zastosowanie

Sekcja Acuminatae Regel :

Liście duże, do 14 cm, o ponad 7 nerwach bocznych. Owocostany cylindryczne, długie do 11 cm, zwisające, pojedynczo lub po kilka. Skrzydełka owoców do 3 razy szersze od samych orzeszków i wystające poza łuski owocu.

Sekcja Costatae Regel :

Owocostany krótsze (2-5 cm) i szersze, okrągławe lub cylindryczne, zazwyczaj wzniesione, występujące pojedynczo. Skrzydełka owoców zazwyczaj węższe, czasem tylko nieco szersze niż orzeszki.

Sekcja Betula (syn. Albae Regel) :

Liście z 3-7, wyjątkowo 2 lub 8 parami wyraźnie wystających ponad płaszczyznę blaszki nerwów bocznych. Owocostany cylindryczne, wydłużone. Skrzydełka owoców szersze niż orzeszki. Drzewa, rzadziej wysokie krzewy.

Sekcja Humiles Koch :

Liście o 2-5 parach nerwów, małe - do 3, wyjątkowo 5 cm długości. Skrzydełka owoców znacznie węższe od orzeszków. Krzewy.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-16 13:19:26