Czytaj więcej"/> Drukuj
Bruno Bettelheim (urodzony 28 sierpnia 1903 - zmarł 13 marca 1990) amerykański psychoanalityk pochodzenia austriackiego.
Urodził się w Wiedniu. W rodzinnym mieście zaczął karierę jako lekarz-psychoanalityk; na uniwersytecie wiedeńskim uzyskał stopień doktorski. W latach 1938-39 był uwięziony w obozach koncentracyjnych w Dachau i w Buchenwaldzie. Od 1940 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych. Wykładał jako profesor wychowania, psychologii oraz psychiatrii na University of Chicago. Od 1944 kierował należącym do uniwersytetu instytutem psychiatrycznym dla dzieci - Sonia Shankman Orthogenic School.
Bettelheim zajmował się przede wszystkim psychiatrią dziecięcą, w tym autyzmem dziecięcym. W swoich pracach odwoływał się do własnych doświadczeń z obozów koncentracyjnych, co widoczne jest m.in. w rozważaniach na temat identyfikacji z agresorem. Jego teorie dotyczące przyczyn autyzmu były dość kontrowersyjne - twierdził on, że dziecko autystyczne ze swoją apatią przypomina więźniów obozów koncentracyjnych - ucieka od niezwykle wrogiego świata. Zdaniem Bettelheima dziecko ucieka przed wrogością przekazywaną mu przez matkę. Badania nie potwierdziły teorii Bettelheima.
Zmarł w Silver Spring, w stanie Maryland, w Stanach Zjednoczonych.

Wybrane publikacje:

Publikacje poświęcone leczeniu dzieci: Publikacje z zakresu psychologii społecznej: Publikacje z zakresu antropologii kulturowej: Inne:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-28 03:31:17