Czytaj więcej"/> Drukuj
Bristol -
Bristol - miasto leżące w południowo-zachodniej Anglii na pograniczu czterech hrabstw (Avon, Bath and North East Somerset, North Somerset i South Gloucestershire). Miasto leży nad brzegiem rzeki Avon (Avonmouth), nad Zatoką Bristolską. Obecnie Bristol zamieszkuje około 3 580 000 mieszkańców (wszystkie cztery hrabstwa 2004)

Historia

Pierwotnie miasto nosiło nazwę Brycgstow co w staroangielskim oznaczało miejsce mostu. Miasto istniało już w XI wieku i pod władzą Normanów posiadało najbardziej niedostępny zamek w okolicy. Od początku wieku XII rosło znaczenie tutejszego portu, szczególnie w ramach handlu z Irlandią. W 1247 wybudowano most łączący część centralną z przedmieściami, zaś w 1373 miasto otrzymało prawa samostanowiącego się hrabstwa. W XIV wieku Bristol był czwartym co do wielkości miastem w Anglii.

Gospodarka

Przemysł: samochodowy (Rolls-Royce), lotniczy (British Aircraft Corporation, gdzie produkowany był samolot Concorde), stoczniowy (duży port przeładunkowy i wojenny) oraz spożywczy.

Kultura

Bristol jest kolebką trip-hopu. To tutaj powstały takie formacje jak Massive Attack, czy Portishead, będące prekursorami tego gatunku muzyki elektronicznej.

Uroczystości

Każdego roku w sierpniu odbywa się słynny na całym świecie zlot balonów Bristol International Baloon Fiesta.

Zabytki

W Bristolu znajduje się najstarsza działająca scena teatralna Bristol Old Vic z 1743. Do znanych zabytków Bristolu należy również, zbudowany pod koniec XIX wieku, słynny w całej Wielkiej Brytani Clifton Suspension Bridge - dzieło brytyjskiego inżyniera Isambarda Kingdom Brunela oraz Katedra Bristolska z XII wieku, a także liczne zabytkowe kościoły i budowle.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-07 07:23:42