Czytaj więcej"/> Drukuj
Botswana (Republika Botswany - Republic of Botswana) – państwo południowej Afryce , bez dostępu do morza. Graniczy z Namibią (dł. granicy 1.360 km), RPA (1.840 km) i Zimbabwe (813 km). Do 1966 Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana.
Największe miasta: Gaborone, Francistown, Selebi-Pikwe

Ustrój polityczny

Botswana jest parlamentarną republiką w ramach Wspólnoty Narodów. Głową państwa i szefem rządu jest prezydent wybierany w pośrednich wyborach przez Zgromadzenie Narodowe na 5-letnią kadencję. Prezydent mianuje członków rządu.
Władza ustawodawcza należy do dwuzibowego parlamentu. W wyższej izbie, doradczej 15-osobowej Izbie Wodzów (House of Chiefs) zasiada 8 wodzów najważniejszych plemion, 4 członków wybieranych co 5 lat i 3 członków wybieranych przez pozostałych 12. Niższa izba, Zgromadzenie Narodowe (National Assembly), składa się z 40 członków wybieranych w bezpośrednich wyborach na 5-letnią kadencję.
Kraj jest administracyjnie podzielony na 9 dystryktów: Ngamiland, Chobe, Ghanzi, Centralny, Północno-Wschodni, Kgaladi, Kweneng, Kgatleng, Południowy i Południowo-Wschodni.

Geografia

Podstawowe informacje o geografii i odsyłacz do artykuły o geografii kraju

Historia

Główny artykuł  Historia Botswany.
Kraj zamieszkiwali Buszmeni, później lud Tswana. W XIX wieku tereny zostały objęte brytyjskim protektoratem. Niepodległość państwa od 1966 roku.

Gospodarka

Podstawowe informacje o ekonomii i odsyłacz do artykuły o ekonomii kraju
Najwyższe zyski przynosi gospodarce Botswany górnictwo, choć większość ludności pracuje w rolnictwie. Tylko 2% powierzchni kraju stanowią grunty orne, 70% to pastwiska. Krajowa produkcja żywności jedynie w połowie zaspokaja potrzeby mieszkańców. Uprawia się przede wszystkim kukurydzę, sorgo, orzeszki ziemne, proso, słoneczniki, rośliny strączkowe, warzywa, owoce oraz bawełnę. Z powodu suszy zmniejszyło się pogłowie bydła i owiec. 17% terytorium kraju zajmują parki narodowe i rezerwaty dzikiej zwierzyny. W pobliżu miejscowości Orapa i Jwaneng znajdują się bogate złoża diamentów. Botswana jest trzecim na świecie producentem tego minerału. Dochody z jego sprzedaży stanowią 80% zysków z eksportu. W Botswanie eksploatuje się także bogate złoża niklu i miedzi.

Kultura

Podstawowe informacje o kulturze i odsyłacz do artykuły o kulturze kraju
Święta państwowe
Data Polska nazwa Oryginalna nazwa
data 1 święto 1 święto 1
30 września Dzień Niepodległości Independence Day (Botswana Day)
data 3 święto 3 święto 3

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-27 11:44:19