Czytaj więcej"/> Drukuj
Bolesław Ignacy Florian Wieniawa-Długoszowski, herbu Wieniawa (urodzony 22 lipca 1881 - zmarł 21 lipca 1942), polski generał, dyplomata i formalnie przez 1 dzień prezydent RP. Był osobistym adiutantem Józefa Piłsudskiego.
Był jedną z najbarwniejszych postaci II RP, znany ze swego umiłowania do kobiet, koni i hucznej zabawy, czym zaskarbiał sobie niecodzienną sympatię jednych, i nie zawsze skrywaną złość innych, zwłaszcza przeciwników obozu Sanacji. Znany poeta, doktor medycyny, generał brygady, a także dziennikarz (redaktor naczelny "Dziennika Polskiego" w Detroit). Autor wielu popularnych powiedzonek, cytowanych potem szeroko w całym kraju.
1926-1930 dowódca 1 pułku szwoleżerów w Warszawie. 1930-1932 dowódca 1 Brygady Kawalerii w Warszawie i p.o. dowódcy 2 Dywizji Kawalerii w Warszawie (w zastępstwie generała Gustawa Orlicz-Dreszera). 1932 r. awans na generała brygady i dowódcę 2 Dywizji Kawalerii (już bez p.o.). Plotka głosiła, iż wówczas Wieniawa zamówił bilety wizytowe o treści: "Generał Wieniawa - Długoszowski, były pułkownik". 2 Dywizją Kawalerii dowodził do 14 maja 1938 roku kiedy to odszedł definitywnie ze służby czynnej. W 1938 roku awansowany na generała dywizji. We wrześniu 1939 roku przy prowadzeniu prac studyjnych nad planem wojny z Niemcami (plan "Zachód") rozważano kwestię utworzenia Grupy Operacyjnej Kawalerii w składzie trzech brygad kawalerii. Grupą tą, operującą na styku Armii "Łódź" i "Kraków", miał najpierw dowodzić właśnie Wieniawa, potem generał Rudolf Dreszer (brat Gustawa). Ostatecznie do utworzenia tej jednostki nie doszło.
Od roku 1938 do 1940 pełnił funkcję ambasadora RP w Rzymie, a następnie na Kubie.
Od 25 września do 26 września 1939 był formalnie prezydentem RP. Jednakże na skutek weta Francji wobec jego nominacji, ustąpił, a prezydent Ignacy Mościcki desygnował na stanowisko swego następcy Władysława Raczkiewicza.
W 1942 roku, gdy otrzymał nominację na stanowisko ambasadora na Kubie popełnił samobójstwo, wyskakując z trzeciego piętra domu w którym mieszkał w Nowym Jorku. Najbardziej rozpowszechnionym wytłumaczeniem odebrania sobie przez Wieniawę życia było rozgoryczenie odsunięciem go od bieżących spraw pogrążonej w wojnie Polski, czego ostatecznym dowodem było wysłanie go przez rząd londyński na odległą i nieistotną placówkę.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-22 13:03:29